Bosna a Hercegovina sa oficiálne stala kandidátskou krajinou na vstup do Európskej únie. Udelenie štatútu kandidátskej krajiny podliehalo vykonaniu reforiem týkajúcich sa právneho štátu, demokracie a verejnej správy. Udelenie štatútu balkánskej krajine, ktoré je prvým krokom na zložitej ceste k členstvu v eurobloku, si vyžadovalo jednomyseľný súhlas všetkých členských krajín EÚ.
Štatút umožňuje prístup k finančnej podpore určenej na sociálne, právne a ekonomické reformy, ktorých cieľom je kandidátsku krajinu v tomto smere priblížiť k štandardom únie. Oficiálne prístupové rokovania, ktoré sú ďalším krokom na ceste k členstvu v EÚ, sa môžu začať až po splnení podmienok zameraných na realizáciu ďalších reforiem.
Predseda Európskej rady Charles Michel zagratuloval Bosne a Hercegovine k získaniu štatútu kandidátskej krajiny na vstup do Európskej únie. Ide podľa neho o „jasný signál tamojšiemu ľudu“. EÚ označila Bosnu za potenciálneho kandidáta na pričlenenie už v roku 2003.
Krajina následne oficiálne požiadala o vstup do únie v roku 2016 a ďalších šesť rokov čakala na udelenie štatútu kandidátskej krajiny. V Bosne a Hercegovine je pre etnické spory Srbov, Chorvátov a Moslimov dlhodobo politicky nestabilná situácia.