Po tom, ako minulý týždeň parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera, prezidentka Zuzana Čaputová kabinet odvolala a zároveň ho dočasne poverila vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu, medzi OĽaNO a SaS prebiehali intenzívne rokovania, pričom v hre bola aj nová koalícia sedemdesiatich šiestich poslancov. Novinárom to povedal minister obrany Jaroslav Naď.
Za prioritu označil schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok. “Ak nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Rokujeme veľmi intenzívne do neskorej noci,“ povedal Naď. „Každý musí byť pripravený na ústupky, ak sa chce dohodnúť. Dohodnúť sa chceme,“ odpovedal na otázku, či OĽaNO urobí SaS ústupky v rámci rozpočtu.
Nechcel konkretizovať, či by už líder OĽaNO Igor Matovič už nebol súčasťou vlády. „Je to balík vecí, keď sa dohodneme na všetkých, tak sa dohodneme, keď sa na niektorých nedohodneme, tak to padne. Mám záujem, aby sme sa dohodli,“ dodal.
Poslanec SaS Branislav Gröhling si chce počkať na doriešenie záležitostí a až potom sa vyjadriť k rokovaniam o možnej dohode. „Možné je všetko, z našej strany je iniciatíva veľmi výrazná, aby sa veci posúvali ďalej k tomu, aby sa Slovensko upokojilo,“ odpovedal na otázku, či by SaS schválila rozpočet, ak líder OĽaNO Igor Matovič nebude ministrom financií.
Medzitým Matovič na sociálnej sieti ponúkol strane SaS, že ak schváli „pomoc ľuďom s energiami cez štátny rozpočet“, odstúpi z ministerskej funkcie. „Ponúkol som SaS, že v prípade, ak si prestane brať ľudí za rukojemníkov a schváli pomoc ľuďom s energiami cez štátny rozpočet, hrdo a spokojne odstúpim z postu ministra financií,“ napísal Matovič.
Poukázal na náladu v spoločnosti a obavy občanov z nárastu cien elektriny či plynu. “Ak len ja mám byť zámienkou na týranie ľudí, rád prepustím svoje miesto hneď, ako bude pomoc ľuďom schválená,“ dodal.
Následne sa k rozhovorom pripojilo aj hnutie Sme rodina a strana Za ľudí. Napokon sa všetky koaličné politické subjekty dohodli na podpore schválenia štátneho rozpočtu na budúci rok. Na spoločnom mediálnom brífingu to oznámili premiér Eduard Heger a predseda opozičnej SaS Richard Sulík. Rozpočet by mal parlament schváliť už vo štvrtok.
Slovensko by sa podľa nich tak vyhlo rozpočtovému provizóriu. Po schválení rozpočtu by mal skončiť vo svojej funkcii doterajší minister financií Igor Matovič. Od piatka by mal byť dočasne poverený riadením rezortu financií pravdepodobne premiér Heger. Súčasťou dohody o rozpočte je zavedenie výdavkových limitov, zvýšenie aj zníženie niektorých daní a poplatkov.
„Máme dohodu na schválení štátneho rozpočtu. Každý z nás musel urobiť nejaký kompromis a nakoniec rozpočet podporia strany OĽaNO, Sme rodina, SaS aj Za ľudí,“ vyhlásil premiér.
Zopakoval, že ak by neprišlo k schváleniu rozpočtu do konca tohto roka, bola by ohrozená pomoc ľuďom, firmám aj samosprávam s energiami. Ohrozené by bolo tiež zvýšenie miezd učiteľov, lekárov či zdravotníkov.
Súčasťou rozpočtu budú výdavkové limity, ako to požaduje Európska komisia a plán obnovy. Tiež mimoriadne zdanenie ruskej ropy, prepravy plynu, vyššie zdanenie liehu a hazardu. Na druhej strane prišlo k dohode aj na znížení daňového zaťaženia.
Ide napríklad o trvalé zníženie dane z pridanej hodnoty na športoviská a gastro sektor, teda aj po 31. marci budúceho roka, ako to bolo pôvodne plánované. Zrušiť sa majú koncesionárske poplatky, zavedený bude eko registračný poplatok na automobily.
„Zároveň bude súčasťou rozpočtu presun do kapitoly zdravotníctva, a to 740 miliónov eur plus 80 miliónov eur. Od roku 2024 bude percento za poistenca štátu 4,5 percenta,” avizoval Heger. Sulík ozrejmil, že ústupok SaS spočíval v schválení niektorých vyšších daní. Súhlasí, že tieto kroky prinesú zisk do štátneho rozpočtu a je rád, že niektoré dane sa zároveň znížia.
„Som rád, že sme dospeli k dohode. Aj nám veľmi záleží na tom, aby pomoc pre ľudí vedela byť doručená, aby tomu nebránili legislatívne obmedzenia, ku ktorým by mohlo prísť, ak by nastalo rozpočtové provizórium,“ vyzdvihol predseda liberálov.
Čo sa týka rokovaní o novej či rekonštruovanej vláde, novej väčšine v parlamente alebo predčasných voľbách, podľa Sulíka to oddelili od rokovaní o rozpočte. Dohoda na rokovaniach podľa neho zatiaľ nie je. Počas dňa sa mal aj s ďalšími predstaviteľmi SaS stretnúť s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.
Premiér zdôraznil, že v tejto chvíli bolo potrebné vyrokovať podporu pre rozpočet a priniesť pomoc ľuďom. Pri rokovaniach sú podľa neho rôzne diskusie. Nepotvrdil úvahy o dohode na novej väčšine v parlamente.