Americká spoločnosť SpaceX prijala opatrenia, ktorými Ukrajine obmedzuje možnosti využívať jej satelitné internetové služby na vojenské účely. Toto opatrenie prišlo po správach, že ukrajinská armáda prostredníctvom nich ovládala svoje drony.
Na začiatku vojny dostala Ukrajina tisíce antén SpaceX Starlink, ktoré sa pripájajú k satelitom a pomáhajú ľuďom zostať pripojení na internet. SpaceX, ktorú vlastní miliárdár Elon Musk, tvrdí, že Ukrajina túto technológiu využívala aj na zameriavanie ruských pozícií, čím porušila jej zásady.
Poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Mychaljo Podoľak vo svojom statuse na sociálnej sieti v reakcii uviedol, že spoločnosti a firmy si musia vybrať, na ktorej strane vo vojne stoja. „Môžu sa pridať k Ukrajine a právu na slobodu, alebo si vybrať Rusko a jeho právo zabíjať a zaberať územia“, napísal Podoľak.
Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová reagovala, že technológia Starlink nikdy nebola určená na vojenské účely a Ukrajine bola poskytnutá na humanitárne využitie. Ukrajinská armáda využívala Starlink na vyhľadávanie ruských jednotiek či zhadzovanie bômb.
V októbri 2022 spoločnosť SpaceX informovala, že si už nemôže dovoliť financovať Starlink na Ukrajine a že zastavuje dodávky nových terminálov. Dohoda o pokračovaní činnosti SpaceX na Ukrajine aa dosiahla až po tom, ako Pentagón prisľúbil, že prevezme časť nákladov.
Prvé terminály Starlinku boli Ukrajine poskytnuté v snahe zabezpečiť, aby tamojší obyvatelia aj počas vojenského konfliktu zostali pripojení na internet. Okrem terminálov, ktoré poslala samotná spoločnosť, boli dodané i ďalšie, financované zahraničnými vládami. Terminály sa pripájajú k satelitom na nízkej obežnej dráhe Zeme.