Na vyše 33.000 vzrástol počet obetí ničivého zemetrasenia s magnitúdou 7,8 v okolí turecko-sýrskych hraníc. Úrady a zdroje zo zdravotníctva uviedli, že v Turecku doposiaľ evidujú 29.605 obetí a v Sýrii 3574. Celkový počet obetí tak vzrástol na 33.179.
Záchranári vrátane skupín zo zahraničia stále prehľadávajú trosky budov a aj šesť dní po zemetrasení nachádzajú preživších. V provincii Hatay sa po 157 hodinách po zemetrasení podarilo napríklad zachrániť tehotnú ženu. Turecká televízia Habertürk zase naživo vysielala záchranu šesťročného chlapca spod trosiek v meste Adiyaman na juhu Turecka.
Fotografiu zachráneného dievčaťa zverejnil aj turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca. „V 150. hodine máme dobré správy – pred chvíľou zachránené mále dievčatko. Vždy existuje nádej!“ uviedol Koca na sociálnej sieti.
Nemeckým záchranárom sa v spolupráci s tureckými kolegami podarilo zachrániť v meste Kirikhan 88-ročnú ženu. Najmenej dvoch živých ľudí sa podarilo spod trosiek vytiahnuť aj v meste Antakya.
Turecké úrady sa medzičasom zamerali na osoby, ktoré sú údajne zodpovedné za výstavbu niektorých budov nezákonnými alebo nekvalitnými metódami. V súvislosti s pádom budov tak turecké úrady nariadili zatknúť už vyše 130 ľudí.
V tejto súvislosti už bolo zadržaných dvanásť ľudí a očakáva sa, že ich úrady zadržia ešte viac. Podľa niektorých kritikov však ide iba o snahu prerozdeliť vinu za katastrofu, pretože odborníci už dlhodobo upozorňovali na to, že niektoré budovy v Turecku nie sú bezpečné.
Námestník generálneho tajomníka Organizácia Spojených národov (OSN) pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths pripustil, že konečný počet obetí mohutného zemetrasenia v Turecku a Sýrii s najväčšou pravdepodobnosťou prekročí hranicu 50.000.
O počte obetí sa Griffiths vyjadril v rozhovore pre televíziu Sky News: „Myslím si, že je ťažké presne to odhadnúť, pretože sa musíme dostať pod trosky, ale som si istý, že to bude dvojnásobok alebo i viac. V skutočnosti sme ešte nezačali počítať mŕtvych,“ povedal.
Mestá a dediny zemetrasením zrovnané so zemou prehľadávajú stále desaťtisíce záchranárov, a to napriek mrazivému počasiu, ktoré prehĺbilo utrpenie miliónov ľudí v núdzi. OSN upozornila, že teplé jedlo potrebuje v Turecku a Sýrii najmenej 870.000 ľudí. Len v samotnej Sýrii sa bez domova mohlo ocitnúť až 5,3 milióna ľudí.
Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá zverejnila výzvu na poskytnutie 42,8 milióna dolárov na riešenie okamžitých zdravotných potrieb v danom regióne, predpokladá, že zemetrasením bolo postihnutých takmer 26 miliónov ľudí. Podľa tureckej agentúry pre katastrofy sa do záchranných prác zapojilo viac ako 32.000 ľudí z tureckých organizácií a 8294 medzinárodných záchranárov.