Mestský súd v Minsku vyniesol verdikt v trestnom konaní proti členom koordinačnej rady bieloruskej opozície pôsobiacej v exile. Rozsudky odňatia slobody boli vynesené v ich neprítomnosti.
Neúspešná prezidentská kandidátka z roku 2020 Sviatlana Cichanovská bola odsúdená na 15 rokov väzenia. V reakcii vyhlásila, že napriek vynesenému verdiktu chce pokračovať vo svojich aktivitách.
Exminister kultúry a diplomat Pavel Latuška dostal 18-ročný trest odňatia slobody. Ďalší traja obžalovaní v prípade – Maryja Marozová, Voľha Kavaľkovová a Siarhej Dylevski – boli odsúdení na 12 rokov väzenia.
Predstavitelia bieloruskej opozície boli obvinení a uznaní za vinných podľa niekoľkých článkov trestného zákona súčasne: za sprisahanie s cieľom získať moc, za vytvorenie extrémistického zoskupenia, za verejné výzvy na uchopenie moci a za podnecovanie k nenávisti v spoločnosti.
Prokuratúra požadovala, aby Cichanovská a Latuška dostali po 19 rokov väzenia. Pre každého zo zvyšnej trojice Marozová, Kavaľkovová a Dylevski prokuratúra navrhovala 12-ročné tresty odňatia slobody. Cichanovská sa bude podľa vlastných slov aj naďalej zasadzovať za oslobodenie politických väzňov.
„Dnes nemyslím na svoj vlastný trest. Myslím na tisíce nevinných, zadržaných a odsúdených na nepodmienečné tresty odňatia slobody. Nezastavím sa, kým každý z nich nebude prepustený,“ napísala Cichanovská na sociálnych sieťach.
Krátko po voľbách Cichanovská opustila Bielorusko. Momentálne žije v Litve a jej štáb tam získal štatút „oficiálneho predstaviteľa bieloruskej demokracie“. V roku 2021 bol Cichanovskej manžel Siarhej, ktorý chcel v roku 2020 kandidovať proti Lukašenkovi, odsúdený na 18 rokov väzenia z rovnakých dôvodov ako jeho manželka.
V roku 2021 bola Cichanovskej spolupracovníčka vo volebnej kampani Marija Kalesnikavová odsúdená na 11 rokov väzenia, keď bola súdom uznaná za vinnú za verejné výzvy na konanie, ktoré ohrozuje národnú bezpečnosť, za vytvorenie extrémistickej skupiny a za sprisahanie s cieľom získať moc.
V lete 2022 bol v Bielorusku zavedený takzvaný inštitút osobitného konania, ktorý umožňuje viesť súdne procesy v neprítomnosti v obvineného. Následne sa začali procesy s Cichanovskou a ďalšími opozičnými lídrami.