Na jeden z najkrajších dní v roku – Štedrý deň sa tešia všetci bez rozdielu veku. Naši predkovia až do večera dodržiavali pôst a čarovaním sa snažili vyveštiť všetko, čo sa týkalo zdravia, úspechov, budúcej úrody aj osobného života.
Po celý tento deň sa snažili kontrolovať svoje konanie, pretože verili, že kto ako prežije Štedrý deň, tak bude žiť a robiť po celý budúci rok. Kto v tento deň ráno ešte pred jedlom kýchol, mal sa dožiť vysokého veku. Črepy predpovedali nešťastie v rodine.
Rovnako sa nesmela zavesiť opraná bielizeň, pretože sa verilo, že ten, komu patrí, čoskoro umrie. Ak gazdiná vlastnila sliepky, nesmela pri štedrovečernom stole obsluhovať, aby kvočky nevstávali z nevysedených vajec.
Ak do domu vstúpila cudzia žena, znamenalo to nešťastie. Zlé znamenie bolo aj to, ak si bolo treba niečo požičať. Platil aj zákaz zametania – aby sa nevymietli mŕtve duše z domu, aj pradenia, navíjania a tkania – aby sa duchovia nepomstili na úrode ľanu.
Na štedrý večer nesmel nikto sedieť oproti dverám do ulice, aby on alebo niekto z rodiny nezomrel. Nikto nesmel kýchnuť alebo na niekoho hlasno zavolať, aby si ho nenašla smrť.