Rieka Dunaj vyplaví každý deň do Čierneho mora viac ako štyri tony plastov. Už niekoľko rokov je v Dunaji viac plastov ako ikier a množstvo plastov stále stúpa. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo životného prostredia SR.
„V poslednom výskume Viedenskej univerzity vedci zistili, že sa v rieke denne zachytí až 4,2 tony mikroplastov, ktoré majú vplyv na celý ekosystém a ľudské zdravie, pretože až 75 percent svetovej populácie konzumuje a prijíma proteíny z vodných živočíchov, čo môže v konečnom dôsledku viesť k viacerým zdravotným ťažkostiam,“ uviedol rezort.
Väčšina plastov je ťažia ako voda, a preto sa usádzajú na dne rieky. Plast následne zachytáva všetky nečistoty a vznik nových mikroplastov slúži ako potrava pre ryby a iné živočíchy. Tie neskôr končia v potrave ľudí, vysvetlil nemecký profesor Andreas Fath, ktorý vlani plával v Dunaji. Chcel tým upozorniť na znečistenie Dunaja.
Projekt Plastic Free Danube zverejnil v roku 2021 vo svojom záverečnom stanovisku výsledky o tom, čo je príčinou znečistenia rieky Dunaj na úseku Viedeň a vodná elektráreň v Gabčíkove. Vedci vytriedili a analyzovali plast z viac ako 2000 kilogramov odpadu.
Výsledky podľa envirorezortu ukázali, že množstvo plastového odpadu sa skladalo zo sanitárneho odpadu, plastového odpadu z domácností, voľnočasových aktív na vode ako sú plavby na lodiach, stavebného odpadu či PET fliaš z nápojových obalov.