Dosluhujúci predseda parlamentu Boris Kollár otvoril ustanovujúcu schôdzu Národnej rady SR. Na úvod rokovania zaznela štátna hymna. Novozvolení poslanci na schôdzi zložili sľub a ujali sa mandátu. Zvolili si aj nového predsedu a podpredsedov parlamentu. Utvorili si tiež kluby a parlamentné výbory.
Víťazom parlamentných volieb sa stal Smer-SSD, obsadil 42 poslaneckých kresiel. Nasledujú Progresívne Slovensko s 32 a Hlas-SD s 27 mandátmi. Do parlamentných lavíc sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia (Slovensko), Kresťanská únia a Za ľudí, ktorá má 16 poslaneckých kresiel. KDH zastupuje 12, SaS 11 a SNS 10 poslancov.
S rovnakým počtom poslancov vznikli na pôde parlamentu aj rovnomenné poslanecké kluby. Klub Smeru-SSD povedie Ján Richter, klub Progresívneho Slovenska Martin Dubéci. Predsedom klubu Hlas-SD bude Róbert Puci, poslanecký klub Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia povedie Michal Šipoš, klub KDH Martina Holečková, klub SaS Branislav Gröhling a klub SNS Andrej Danko.
Zákonodarcovia skladali poslanecký sľub do rúk dosluhujúceho predsedu. Sľub znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.“
Následne poslanci zvolili nového predsedu parlamentu, ktorému Kollár odovzdal vedenie schôdze. V tajnej voľbe sa ním stal predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Za hlasovalo 131 poslancov z celkového počtu 148, dva hlasovacie lístky boli neplatné. Boris Kollár mu zablahoželal a odovzdal mu riadenie schôdze.
Pellegrini sa po zvolení poďakoval poslaneckému plénu a vyzval parlament, aby prispel k vyššej politickej kultúre na Slovensku. Želá si, aby NR SR bola radou, ktorá myslí na celý národ a aby sa za ňu národ nemusel hanbiť.
Reagoval tým aj na správanie poslanca a šéfa hnutia Slovensko Igora Matoviča, ktorý v rozprave pred voľbou predsedu NR SR na Pellegriniho nevyberavo zaútočil a osočoval ho aj za jeho sexuálnu orientáciu.
Doterajší predseda Národnej rady SR Boris Kollár zaželal novozvoleným poslancom veľa síl a úspechov. Apeloval, aby sa správali slušne a nešírili nenávisť. Poslanci ďalej volili štyroch podpredsedov parlamentu. Stali sa nimi nimi Ľuboš Blaha (Smer-SSD), Peter Žiga (Hlas-SD) Andrej Danko (SNS) a Michal Šimečka (PS). V tajnom hlasovaní bolo platných 142 hlasov.
Za zvolenie Blahu bolo 82 poslancov, proti 28, 32 sa zdržali. Žigu volilo 88 zákonodarcov, proti bolo 24, zdržali sa 30 poslanci. Danka podporilo 83 poslancov, proti boli 11 a 48 sa zdržali. Šimečku volilo 92 poslancov, proti hlasovalo 29 a 21 sa zdržali.
Strany novej vládnej koalície sa už v podpísanej koaličnej zmluve dohodli, že zákonodarný zbor bude mať štyroch podpredsedov. Každá koaličná strana má mať jedného, zvyšného mala nominovať opozícia.
Šimečka sľubuje, že PS bude aktívnou opozíciou. „Chceme dôsledne kontrolovať vládnu koalíciu, dôrazne upozorňovať na jej prešľapy a navrhovať lepšie riešenia. Tam, kde vláda príde s rozumnými riešeniami, budeme konštruktívni a vecní,“ uviedol v stanovisku hnutia.
V ďalšej časti schôdze sa poslanci rozdelili do parlamentných výborov a zvolili ich predsedov. Koalícia obsadila dvanásť predsedníckych postov a opozícia sedem. Predsedom Ústavnoprávneho výboru NR SR bude Miroslav Čellár (Hlas-SD). Na čelo Výboru NR SR pre financie a rozpočet zvolilo plénum Jána Blcháča (Hlas-SD).
Výbor NR SR pre európske záležitosti povedie Ján Ferenčák (Hlas-SD), šéfkou Výboru NR SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport sa stala Lucia Kurilovská (Hlas-SD) a Výbor NR SR pre kultúru a médiá povedie Roman Michelko (SNS).
Vladimír Baláž (Smer-SSD) povedie Výbor NR SR pre zdravotníctvo a Tibor Gašpar (Smer-SSD) Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie povedie Rudolf Huliak (SNS). Šéfom Výboru NR SR pre sociálne veci sa stal Ján Richter (Smer-SSD).
Výbor NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj povedie Michal Šipoš (Slovensko, Za ľudí, KÚ) a do čela Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti zasadne Róbert Puci (Hlas-SD). Predsedom Zahraničného výboru NR SR bude Marián Kéry (Smer-SSD). Predsedníčkou Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny bude Lucia Plaváková (PS).
Za predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu zvolili Romana Mikulca (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Predsedníčkou Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby bude Mária Kolíková (SaS).
Šéfom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva sa stal Tomáš Valášek (PS) a predsedníčkou Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu bude Irena Bihariová (PS).
Ešte skôr počas stredy zvolili poslanci Mariána Saloňa (Smer-SSD) za šéfa Mandátového a imunitného výboru NR SR a Veroniku Remišovú (Slovensko, Za ľudí, KÚ) za predsedníčku Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií.