Ministri zahraničných vecí Burkiny Faso, Mali a Nigeru, kde vládnu vojenské režimy, navrhli vytvorenie konfederácie. Ide o súčasť dlhodobého cieľa zjednotiť susedné západoafrické krajiny v spoločnom štáte. Mali a Burkina Faso podporili vládcov Nigeru, ktorí v júli zosadili prezidenta Mohameda Bazouma.
Trojica krajín následne vytvorila pakt – Alianciu sahelských štátov (ASS), v ktorom sa stanovili užšie hospodárske väzby a vzájomná obranná pomoc v prípade ohrozenia zvrchovanosti alebo územnej celistvosti niektorého z jeho členov.
Ministri po dvojdňovom stretnutí v malijskom hlavnom meste Bamako v spoločnom vyhlásení hovoria o „veľkom potenciáli pre mier, stabilitu, diplomatickú silu a hospodársky rozvoj, ktorý posilnené politické spojenectvo ponúka“.
„Ministri vedení ambíciou dosiahnuť v konečnom dôsledku federáciu spájajúcu Burkinu Faso, Mali a Niger odporúčajú hlavám štátov ASS vytvorenie konfederácie,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Závery budú predložené hlavám týchto štátov. Cieľom stretnutia bolo konkretizovať fungovanie novej aliancie, pričom ministri zdôraznili význam diplomacie, obrany a rozvoja „na upevnenie politickej a hospodárskej integrácie“.
Tieto vojenské režimy si vytvorili úzke väzby namierené proti medzinárodnému tlaku na návrat k civilnej vláde, a nadviazali tiež vzťahy v boji proti dlhodobým džihádistickým povstaniam, ktoré v týchto troch krajinách zúria.