Český exprezident Václav Klaus vyzval prezidenta Petra Pavla a vládu ČR, aby sa rozhodnutie o prijatí eura nerobilo za chrbtom občanov a predchádzalo mu referendum. Za chybu vlády Miloša Zemana označil, že si v Bruseli ohľadne prijatia euromeny nevyrokovala výnimku.
Klaus, ktorý patrí medzi popredných euroskeptikov, reagoval na mediálnej konferencii na to, že súčasný český prezident Petr Pavel v novoročnom prejave vyzval politikov na plnenie záväzku Českej republiky prijať euro.
„Sme veľmi znepokojení,“ povedal exprezident Václav Klaus. Otázku opustenia českej koruny a prijatia eura označil za zásadnú, ktorá môže ovplyniť štát dlhé desaťročia. „Vyzývame vládu a politickú scénu, aby také závažné rozhodnutie, akým je opustenie národnej meny, nebolo vykonané za chrbtom občanov,“ vyhlásil bývalý prezident ČR.
Vyzval vládu a prezidenta Pavla, aby nepokračovali v aktivitách smerom k urýchleniu vstupu ČR do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II, ktorý je prvým krokom pre vstup do eurozóny. Politici majú podľa Klausa hľadať čo najširšiu zhodu s odborníkmi, podnikateľmi, ale aj opozíciou a diskutovať by sa malo v oboch komorách parlamentu.
Prezidentovu výzvu na prijatie eura odmietli aj politici opozičných hnutí ANO a SPD. „Nemyslím si, že prijatie eura by bolo správne,“ reagoval na Pavlovo vystúpenie predseda tieňovej vlády ANO, podpredseda Snemovne Karel Havlíček.
Český premiér Petr Fiala sa debate o zavedení eura nebráni, musí však podľa neho byť založená na tom, čo je pre občanov výhodné. Kabinet sa podľa premiéra snaží pomáhať tým firmám, pre ktoré je nevýhodné zostávať mimo eurozóny. Od tohto roku môžu podniky viesť účtovníctvo, vyplácať mzdy a odvádzať dane aj v eurách, ale aj napríklad v dolároch či librách.
Z koaličných strán sú za prijatie eura predovšetkým STAN, Piráti a TOP 09, v ODS sú zastúpení obidve názorové skupiny. Exprezident Miloš Zeman serveru ŽivoVčesku.cz povedal, že euro by odstránilo transakčné náklady za zmeny mien.
Na druhej strane by však Česko prišlo o dôležitý nástroj suverénnej ekonomickej politiky a daňoví poplatníci by možno museli „hradiť grécke dlhy“. „Sám nie som zásadným odporcom zavedenia eura, ale za určitých konkrétnych podmienok, ktoré doteraz neboli splnené,“ uviedol. Nevidí dôvod, aby sa o zavedení eura konalo referendum.