Prezident USA Joe Biden schválil vojenskú pomoc pre Taiwan v hodnote 567 miliónov dolárov. Oznámil to Biely dom. Biden riadením podpory poveril ministra zahraničných vecí, napísal v krátkom vyhlásení Biely dom, ale nešpecifikoval detaily balíka vojenskej pomoci.
USA, tak ako väčšina krajín, nemá oficiálne diplomatické vzťahy s Taiwanom. Poskytuje mu však ekonomickú a politickú podporu a zbrane, čo vyvoláva napätie vo vzťahoch s Čínou, ktorá Taiwan považuje za súčasť svojho územia.
Kongres USA schválil v apríli pre Taiwan miliardovú vojenskú podporu v súvislosti s čoraz asertívnejšou politikou Číny, ktorá v posledných rokoch zvýšila vojenský a politický tlak na Tchaj-pej.
Čína kritizuje medzinárodnú podporu pre Taiwan a obviňuje Washington zo zasahovania do svojich záležitostí. Peking opakovane deklaruje, že jedného dňa Taiwan ovládne, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil ani použitie vojenskej sily.
Rusko dosiahne na Ukrajine všetky stanovené ciele, vyhlásil Putin
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Moskva dosiahne na Ukrajine všetky stanovené ciele. „Pravda je na našej strane. Všetky ciele budú dosiahnuté,“ povedal Putin vo videoodkaze zverejnenom pri príležitosti druhého výročia ruskej anexie štyroch ukrajinských oblastí.
Ruský prezident spustil inváziu na Ukrajinu 24. februára 2022. Moskva v septembri toho istého roku na základe výsledkov sporných referend anektovala štyri okupované ukrajinské oblasti – Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú.
Putin vo svojom prejave opäť zdôvodňoval vyslanie vojsk na Ukrajinu tým, že sa snaží ochrániť rusky hovoriace obyvateľstvo pred neonacistickou diktatúrou, ktorej cieľom je týchto ľudí „navždy odrezať od Ruska, ich historickej vlasti“.
Zároveň kritizoval západné elity, ktoré „urobili z Ukrajiny svoju kolóniu, vojenskú základňu namierenú proti Rusku“. Západ podľa jeho slov podnecuje nenávisť, radikálny nacionalizmus a nepriateľstvo k všetkému ruskému. „Dnes bojujeme za bezpečnú a prosperujúcu budúcnosť pre naše deti a vnukov,“ dodal.