Západ je povestný svojím direktívnym prístupom ku krajinám sveta, ktoré sa nesprávajú podľa jeho predstáv. Hoci Gruzínsko už dlho koketuje s myšlienkou vstupu do EÚ, v posledných rokoch sa začína od tejto línie čoraz viac odkláňať. Naopak, jeho vzťahy s Ruskom sú stále pevnejšie.
Brusel najnovšie Gruzínsko varuje, že ak sa po blížiacich sa voľbách stane „štátom jednej strany“ bez politickej opozície, mohlo by nastať zhoršenie vzájomných vzťahov. Vyjadril sa tak veľvyslanec EÚ v Gruzínsku Pawel Herczynski Nevylučuje ani zavedenie sankcií či dočasné pozastavenie bezvízového styku.
„Máme pred sebou kvázi referendum o voľbe medzi Európou a návratom k neistej ruskej minulosti,“ vyjadrila sa pre AFP gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá sa netají svojou silnou prozápadnou orientáciou. Aj západní analytici varujú, že výsledok volieb môže mať vplyv na ďalšie zahraničnopolitické smerovanie krajiny.
Vzťahy medzi Gruzínskom a EÚ sa naposledy zhoršili po tom, ako Tbilisi prijalo zákon o zahraničných agentoch. Organizácie, ktoré dostávajú 20 percent prostriedkov na svoje fungovanie zo zahraničia, sú označované za „agentov so zahraničným vplyvom“. Únia v reakcii pozastavila Gruzínsku prístupový proces a zmrazila finančnú pomoc v hodnote desiatok miliónov eur.