Exminister hospodárstva Peter Žiga si myslí, že ak sa gastroprevádzky v najbližšom čase neotvoria, z donášok či z otvorených terás túto zimnú sezónu neprežijú. Predseda finančného výboru NR SR Marián Viskupič vyjadril súhlas s tým, že reštaurácie by sa mali otvoriť.
Zároveň zdôraznil, že podľa neho sa ako prvé mali otvoriť školy. „Netrafili sme sa do toho, čo malo byť otvorené ako prvé,“ komentoval Viskupič rozdielnu predstavu o uvoľňovaní opatrení v rámci koalície. Podľa jeho slov strana SaS robí maximum pre to, aby presadila zmysluplné opatrenia.
Žiga zároveň kritizuje, že vláda sľúbila uvoľnenie opatrení, ak sa obyvatelia SR zúčastnia na celoplošnom testovaní. Toto svoje slovo podľa jeho názoru nedodržala, dokonca predĺžila núdzový stav. Aj keď prichádza k čiastočnému uvoľneniu, Žiga nevidí zmysel otvárať napríklad plaváreň pre šiestich ľudí.
Takisto vidí problém v tom, že v piatok sa oznámi, že od pondelka môžu divadlá hrať. „Herci sa mesiace nevideli, divadlá nemajú predané lístky,ô dodáva Žiga. Podľa neho by ľudia mali vedieť, na čom sú. Ako príklad uviedol susedné Rakúsko, kde už teraz majú presný plán a podnikatelia sa tak vedia pripraviť na zimnú lyžiarsku sezónu.
Podľa Viskupiča by sa s novým koronavírusom malo bojovať na regionálnej úrovni a takisto sa mohol urobiť aj núdzový stav. V koalícii je však viacero partnerov a nie všetko sa SaS podarí presadiť podľa predstáv. Priznáva, že niektoré regióny mali byť už dávno uvoľnené.
Žiga vyčíta vláde aj fakt, že zhruba o dva týždne sa má v parlamente schvaľovať rozpočet verejnej správy, pričom neprichádza k nijakej diskusii. Kritizuje, že Slovensko sa podľa tohto návrhu rozpočtu bude viac zadlžovať.
Rast štátneho dlhu je však podľa Viskupiča v čase krízy prirodzený jav. Peniaze, ktoré Slovensko dostane z fondu obnovy, nie sú zohľadnené v rozpočte, a teda môžu pomôcť dlh okresať. Žiga však upozornil, že časť tých európskych peňazí tvoria takisto pôžičky, ktoré bude treba v budúcnosti vrátiť.