Rozpad strany Smer-SD vyvoláva mnoho otáznikov i špekulácií. Dokonca sa vynárajú názory, že strana by sa mohla v konečnom dôsledku posilniť, veď preferencie Ficovho krídla a novej Pellegriniho strany tomu nasvedčujú.
Ibaže kto si všíma konanie Petra Pellegriniho, nemôže mu ujsť, že jeho politické DNA je takmer totožné s DNA liberálnych strán. Napokon, sám povedal, že by si vedel predstaviť koalíciu napríklad s Kiskovou stranou.
Nie, Pellegriniho úlohou nie je posilniť Smer, ale súčasnú liberálnu koalíciu, možno nahradiť Progresívne Slovensko. Ak by sa tak stalo, Slovensko by sa celkom vymklo zo svojej minulosti, dalo by sa povedať, že by sa vykorenilo.
Veď ostrakizovaná ĽSNS a zoslabnutý Smer by nepredstavovali plnohodnotnú opozíciu proti súčasnej liberálnej koalícii. Ak by niekto namietal, že je v nej dosť konzervatívne zmýšľajúcich poslancov, stačí si pozrieť programové vyhlásenie vlády.
Veľmi jasne odkazuje tým, čo by chceli spochybňovať liberálnu demokraciu, aby sa o to nepokúšali. Píše sa v ňom totiž, že “vláda SR so znepokojením sleduje nárast dezinformácií v médiách a najmä na sociálnych sieťach, ktoré účelovo vyvolávajú strach a nedôveru v štátne zriadenie a liberálnu demokraciu.
Vláda SR preto podporí iniciatívy bojujúce proti hoaxom, falošným správam a iným dezinformáciám a vytvorí mechanizmy na boj proti hoaxom, falošným správam a iným dezinformáciám“.
Pellegriniho odchod z materskej strany pripomína odchod poslancov KDŽP z Kotlebovej ĽSNS. Tomáš Taraba a Štefan a Filip Kuffovci konali podobne ako podpredseda Smeru. Keď im strana už nemala čo ponúknuť, ba skôr im bola na príťaž, jednoducho odišli.
Konzervatívna platforma, ktorú v NR SR vytvorili spolu s Jánom Podmanickým, je zatiaľ slabá proti súčasnej presile liberálov. Navyše, liberálna zostava v parlamente po tom, ako Pellegrini opustí Smer, ešte zosilnie.
Nedávno Vladimír Palko, jeden zo zakladajúcich členov KDH, oznámil, že uvažuje o svojom návrate do materského hnutia, ba dokonca o líderskej pozícii. Dnes už iba ten, kto nechce vidieť poslanie KDH na slovenskej politickej scéne uverí, že Palko je nádej pre KDH. Áno, je, v tom zmysle, že dokončí robotu, ktorú sa tomuto hnutiu nepodarilo zrealizovať za vyše tridsať rokov – zlikvidovať Slovensko.
Ešte nikdy dosiaľ nebol náš štát vystavený hrozbe toľkých antislovenských síl ako v súčasnosti. Tu treba pripomenúť okruh ľudí zo Smeru, ktorí zlyhali v pronárodnej politike a všetci sú to, aká náhoda, politicky blízki ľudia Pellegrinimu. Či už je to bývalý alebo súčasný šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák a Ivan Korčok, alebo bývalý minister kultúry Marek Maďarič.
Všetko teda nasvedčuje tomu, že liberáli si do najbližších volieb svoje pozície posilnia. A čo konzervatívne Slovensko? Čo Slovenská národná strana? A ostatné straničky, ktoré sebavedome čakajú na svoju príležitosť? Sama od seba nepríde. Ukázalo sa to v posledných parlamentných voľbách.
Andrej Danko svojou sebastrednou politikou priviedol SNS za brány parlamentu. A dvaja výraznejší lídri ako Vladimír Mečiar a Štefan Harabin zlyhali na celej čiare. Harabin sa najskôr ukazoval ako Mečiarov človek, ibaže prišli prezidentské voľby a o dušu sa dištancoval práve od Mečiara.
Až tak, že mu prebral podnikateľov i straníckych funkcionárov. Napokon ho vraj prišiel požiadať, aby nekandidoval. A tak Mečiar zanechal politické ihrisko a odišiel, ako vždy, za medveďmi. A výsledok? Národno-kresťanská scéna je rozbitá.
Liberálne cunami by malo zatriasť so SNS, ktorá by sa už konečne mala chopiť úlohy zjednocovateľa národno-kresťanských subjektov. Danko to v roku 2016 odmietol. A voliči teraz odmietli jeho. Ak sa u národniarov nevykreuje líder, schopný pochopiť úlohu, akú kedysi vykonal Fico na ľavom brehu politického spektra, Slovensku reálne hrozí zánik.
Liberáli nemajú vlasť, opovrhujú kresťanskými hodnotami, takže Slovensko pokojne predajú za misu šošovice. Názorne to občanom predviedla, žiaľ, predsedníčka strany Kresťanská únia, poslankyňa NR SR Anna Záborská, kedysi kádeháčka, v súčasnosti členka poslaneckého klubu OĽaNO.
V januári tvrdila, že Kresťanská únia bude v parlamente „rokovať so všetkými relevantnými stranami s cieľom nájsť väčšinu pre odstránenie diskriminácie nenarodených detí prostredníctvom hľadania podpory pre zákon upravujúci nemožnosť podstúpiť na Slovensku umelý potrat“.
V máji už hovorila: „Nechcem ísť cestou sprísňovania interrupčného zákona, rešpektujem právo ženy na potrat.“ Nuž na takýchto “konzervatívcov” v súčasnej vládnej koalícii sa spoliehať nedá.