Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval občanov svojej krajiny, aby šli ako dobrovoľníci bojovať na front v Náhornom Karabachu, kde sa nedávno obnovil ozbrojený konflikt. Pašinjan vyhlásil, že arménsky ľud môže dosiahnuť prijateľné riešenie konfliktu v Karabachu „iba so zbraňou v ruke“.
Informoval, že Azerbajdžan teraz nesúhlasí so žiadnym iným riešením – okrem kapitulácie Karabachu. Agentúra TASS citovala z Pašinjanovho vyhlásenia, že „otázka Karabachu nemá v súčasnosti diplomatické riešenie“.
Vo svojom príspevku na sociálnej sieti arménsky premiér vysvetlil, že obrana vlasti teraz – vzhľadom na súčasný postoj Azerbajdžanu – znamená chopiť sa zbrane a postaviť sa nepriateľovi. Dodal, že „efektívnou organizáciou tohto procesu“ bude možné „dosiahnuť prijateľné diplomatické riešenie“.
Agentúra TASS tiež informovala, že arménsky prezident Armen Sarkisjan odcestoval v stredu na pracovnú návštevu do Bruselu. Má sa tam stretnúť s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, šéfom Európskej rady Charlom Michelom a vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepom Borrellom, aby spolu diskutovali o situácii okolo neuznanej Náhornokarabašskej republiky.
Agentúra Interfax uviedla, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov viedol v Moskve separátne konzultácie so šéfmi diplomacií Arménska a Azerbajdžanu; Zohrabom Mnacakanjanom a Ceyhunom Bayramovom.
„Počas konzultácií sa hovorilo o aktuálnych otázkach týkajúcich sa implementácie predtým dosiahnutých dohôd o prímerí v zóne konfliktu v Náhornom Karabachu a vytvorenia podmienok pre jeho udržateľné urovnanie,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke ruského ministerstva.
Interfax dodal, že šéf arménskej diplomacie Zohrab Mnatsakanyan sa 23. októbra vo Washingtone stretne s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom a bude s ním rokovať o situácii v Náhornom Karabachu. Portál Politico napísal, že Pompeo bude mať separátne schôdzky nielen s Mnacakanjanom, ale aj s jeho azerbajdžanským rezortným kolegom Ceyhunom Bayramovom.
Nepriateľské akcie v zóne konfliktu v Náhornom Karabachu pokračujú od 27. septembra. Boje v oblasti pretrvávajú aj napriek tomu, že znepriatelené strany uzavreli už dve dohody o prímerí.