Kým juh Európy počas migračnej krízy zaplavujú utečenci prichádzajúci na lodiach cez Stredozemné more, pri brehoch tradične prisťahovaleckej Austrálie už vyše dvoch rokov nepristala ani jedna loď s ilegálnymi migrantmi.
Operácia Suverénne hranice
Canberra sa totiž rozhodla, že neregulovaný prílev ľudí po mori zastaví. Situácia sa tam pred dvoma rokmi podobala súčasnému Taliansku alebo Grécku. Utečenci z celej Ázie sa snažili na provizórnych plavidlách dostať k austrálskym brehom a využívali na to aj mnohé vzdialené austrálske územia na ostrovoch v Indickom oceáne.
V roku 2013 prišlo do krajiny rekordných 20-tisíc žiadateľov o azyl. Zvýšený počet lodí logicky viedol k nárastu tragédií, pri ktorých utečenci prichádzali v morských vlnách o život. Príval migrantov sa stal horúcou politickou témou a vtedajší opozičný líder Tony Abbott prišiel s heslom „Zastavte lode“.
Podľa neho bolo možné zabrániť umieraniu na mori len tak, ak sa podarí zabrániť pašeráckym lodiam vyplávať na more. Aj vďaka tomuto návrhu vyhral voľby a ako premiér spustil operáciu Suverénne hranice. Vojenské námorníctvo začalo strážiť námornú hranicu a posielať všetky plavidlá s migrantmi preč z austrálskych pobrežných vôd.
NIEKTORÉ AUSTRÁLSKE OSTROVNÉ ÚZEMIA BOLI NAVYŠE ZÁKONOM VYŇATÉ Z „AZYLOVÉHO ÚZEMIA“, TAKŽE VSTUP NA NE NEDÁVA PRÁVO POŽIADAŤ O AZYL V AUSTRÁLII.
Súčasťou akcie je veľká reklamná kampaň v krajinách, odkiaľ prichádza najviac uchádzačov o azyl, vysvetľujúca, že ak niekto pripláva do Austrálie bez víz, nikdy tam nebude doma. Pravidlá platia pre každého – pre rodiny, deti aj vzdelaných ľudí.
Do domovských krajín
Nelegálnych migrantov, ktorým sa podarí preniknúť cez hranice, eskortujú do dvoch utečeneckých táborov – na Nauru a na ostrove Manus, patriacom Papue-Novej Guinei. Ak majú nárok na azyl, dostanú ho tam, a nie v Austrálii. Ostatných vracajú do domovských krajín.
Na správu táborov si vláda najala súkromné firmy. Odmieta pritom ustupovať občasným protestom, keď si utečenci napríklad zašijú ústa, držia hladovku alebo sa sami úmyselne zraňujú.
Canberra okrem toho uzavrela dohodu s Kambodžou, že utečencov bude za poplatok presídľovať na jej územie. Doteraz sa tam však usadili z radov migrantov iba jednotlivci a niektorí sa z Kambodže dokonca vrátili do svojich domovských krajín. Austrálsky prístup k migrácii je častým terčom kritiky ľudskoprávnych organizácií.
KRITICI VŠAK ZABÚDAJÚ NA JEDEN FAKT: KRAJINA PROTINOŽCOV KAŽDÝ ROK PRIJME NIEKOĽKO TISÍC UTEČENCOV, KTORÍ O TO POŽIADAJÚ LEGÁLNE MIMO ÚZEMIA AUSTRÁLIE.
Hoci je táto migračná politika finančne nákladná, väčšina Austrálčanov je presvedčená, že plní svoju úlohu. A zabraňuje aj tomu, aby sa utečenci hnaní do pašeráckych člnov topili vo vodách Pacifiku.