Austrálska vláda vybrala zo 69 zaslaných návrhov na záchranu Veľkej koralovej bariéry tie, ktoré mieni otestovať. Je medzi nimi napríklad injektáž mrakov alebo pokrytie útesu miniatúrnymi koralmi z 3D tlačiarne. Veľká koralová bariéra je od roku 1981 na zozname prírodného dedičstva UNESCO. Zvyšujúca sa teplota vody prispieva k jej bieleniu, teda vymieraniu koralov.
Koraly ohrozuje napríklad aj poľnohospodárska činnosť alebo dravé morské hviezdice, ktoré sa nimi živia. Canberra preto vyzvala vedcov, aby navrhli, ako zachrániť tento najväčší koralový systém sveta, tiahnuci sa v dĺžke 2 600 kilometrov pozdĺž severovýchodných brehov Austrálie.
Vláda má okrem všeobecného boja proti klimatickým zmenám záujem aj o krátkodobejšie opatrenia na záchranu útesu. Zo zaslaných návrhov vybrala šesť, aby ich otestovala a preverila tak ich uskutočniteľnosť. Na projekt vyčlenila dva milióny austrálskych dolárov.
Jeden z návrhov ráta s injektážou mrakov tak, aby odrážali slnečné lúče. Dosiahnuť by sa to malo pomocou morskej soli. David Mead z austrálskeho inštitútu vied vyhlásil, že hoci sa tento návrh zdá na prvý pohľad bláznivý, má veľký potenciál.
„Náš tím skúma použitie veľmi jemnej hadicovej koncovky, ktorou by sa dala robiť injektáž kvapiek morskej vody rýchlosťou niekoľko miliárd za sekundu. Voda sa vyparí a zostanú malé čiastočky soli, ktoré sa budú vznášať vo vzduchu. Mohlo by to zvýšiť odraz slnečného svetla,“ tvrdí Mead.
Vládu zaujal aj návrh spočívajúci vo vytvorení ultrajemnej vrstvy odrazného, biologicky rozložiteľného krytu, ktorým by sa pokryli určité časti útesu, čo by ich chránilo pred vysokými teplotami. „Na tejto vrstve je zaujímavé, že má hrúbku jednej molekuly, možno v nej plávať a sama sa rozloží,“ prezradil Meadov kolega Andrew Negri.
Medzi úspešné návrhy sa zaradilo aj pokrytie útesu miniatúrnymi koralmi z 3D tlačiarne, čo by mohlo podporiť rast koralov, alebo aj odber a premiestnenie malých koralov na iné miesto.