Niektoré pleťové krémy môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Podľa štúdie spoločnosti Green Med sa u myší po aplikácii kozmetických prípravkov Dermabase, Dermovan, Eucerin alebo Vanicream počas 17 týždňov zvýšil výskyt onkologických ochorení až o 69 percent.
Ide najmä o produkty s obsahom minerálneho oleja, teda nielen hydratačné, ale aj opaľovacie krémy, krémy na ruky a tvár, telové mlieka, niektoré šampóny a sprchové gély. Názov minerálny olej znie nevinne, no nie je bezpečný. Ide totiž o ropný derivát.
Táto karcinogénna látka je pritom hlavnou zložkou mnohých kozmetických výrobkov, pretože umožňuje ich rovnomerné roztretie po pokožke. Minerálny olej blokuje póry na koži a tým aj jej respiračnú schopnosť. Môže tiež brániť absorpcii ostatných látok z krému vrátane tých prospešných – na pokožke totiž vytvára nepreniknuteľný povlak.
Ak medzi ingredienciami na obale nenájdete uvedený minerálny olej, neznamená to, že tam nie je. Má totiž aj iné názvy, napríklad petrolatum, tekutý parafín alebo biely olej. Cez pokožku sa do tela dostáva viac toxínov ako z jedla. Väčšina látok, ktoré si na ňu nanesieme, skončí v krvnom obehu, a ten ich roznesie do celého tela.
Dávajte pozor aj na poradie, v akom sú na obale uvedené ingrediencie – tie na začiatku sú v najväčšom množstve, na konci zoznamu zasa v najmenšom. Vyberajte si produkty bez umelých parfumov. Tie sa skladajú z množstva ďalších látok a predstavujú častú príčinu alergií. K výborným prírodným hydratačným prípravkom patrí napríklad čistý kokosový olej.