Americký prezident Joe Biden podpísal výnos o nových sankciách proti Rusku. V rámci nich Washington vyhostí aj desať ruských diplomatov. Nové reštrikcie sa vzťahujú na šesť ruských spoločností, ktoré sa podľa Washingtonu podieľajú na kybernetických aktivitách Ruska.
Týkajú sa aj 32 jedincov a subjektov, ktoré USA vinia z pokusu ovplyvniť minuloročné prezidentské voľby, okrem iného prostredníctvom údajných dezinformácií. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová na vyhostenie diplomatov reagovala vyhlásením, že „Moskva odpovie na agresívne správanie USA, ide o ďalšiu konfrontáciu vo vzťahoch“.
Moskva podľa Zacharovovej sankcie dôrazne odmietne: „Washington si musí uvedomiť, že za zhoršenie bilaterálnych vzťahov bude musieť zaplatiť. Zodpovednosť za to, čo sa deje, je len na Spojených štátoch amerických.“
Biden má zároveň podpísať exekutívny príkaz, ktorým splnomocní americkú vládu na zavedenie sankcií proti akémukoľvek sektoru ruskej ekonomiky a ktorým zakáže americkým bankám účasť na primárnych trhoch dlhopisov denominovaných v rubľoch. Americké banky však budú môcť podľa Reuters naďalej nakupovať tieto dlhopisy na sekundárnych trhoch.
USA sa domnievajú, že ruskí hekeri stoja za rozsiahlym kybernetickým útokom proti softvéru americkej spoločnosti SolarWinds. Tento program používali americké vládne inštitúcie, mnohé korporácie aj domácnosti. Hekeri sa tak mohli dostať do siete ministerstiev, federálnych agentúr či významných firiem.
Sankcie sa týkajú aj viacerých účastníkov stavby Kerčského mosta vedúceho cez Kerčský prieliv, ktorý spája Rusko s Krymským polostrovom, ako aj viacerých spravodajských médií a Nadácie strategickej kultúry Ruskej federácie.