Prozápadná časť bieloruskej opozície zverejnila na sociálnej sieti svoj politický program v prípade, že by zvíťazili v opakovaných voľbách. Okrem iného z nej vyplýva, že plánujú masívnu privatizáciu štátneho majetku.
V programe je aj uzavretie hraníc s Ruskom a zákaz používania ruského jazyka vo verejnom styku. Pritom viac ako 80 percent bieloruských občanov hovorí po rusky. Prozápadnú časť opozície podľa odhadov podporuje približne desať percent obyvateľov krajiny.
Na základe rozhodnutia Európskej rady poskytne EÚ opozícii v Bielorusku 52 miliónov eur. Česká republika ju podporí 40 miliónmi korún, slovenský štátny rozpočet z kapitoly ministerstva zahraničných vecí jej prispeje sumou 700-tisíc eur.
V Bielorusku je 60 percent štátnych podnikov. “Divokú” privatizáciu po rozpade ZSSR v roku 1994 zastavil vtedy novozvolený prezident Alexandr Lukašenko a podarilo sa mu vybudovať prosperujúcu domácu ekonomiku.
Tamojšie výrobky sa úspešne vyvážajú do krajín Eurázijskej hospodárskej únie. Bieloruskú ekonomiku výrazne podporujú aj znížené nákupné ceny ruských surovín, predovšetkým ropy a plynu.
Podľa ekonómov by privatizácia bieloruského hospodárstva a odpojenie sa od spoločného trhu s Ruskom a ďalšími postsovietskymi republikami malo pre ekonomiku a následne aj pre sociálny systém krajiny katastrofálne následky.