Memorandum národa slovenského je základom našej štátnosti. Ide o jednu z najvýznamnejších udalostí, na základe ktorej vznikla aj Matica slovenská. Pri príležitosti 160. výročia od prijatia dokumentu to vyhlásil podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár. Mrzí ho, že súčasná vláda a ministerka kultúry Natália Milanová si toto výročie „ani nevšimli“.
„Vyjadrujem hlbokú úctu všetkým signatárom Memoranda národa slovenského a veľkú vďaku za ich odhodlanie zastupovať slovenský národ v jeho oprávnených požiadavkách. Vôbec to nebolo také samozrejmé, ako by sa to dnes mohlo zdať,“ skonštatoval Blanár.
Matica slovenská podľa neho prešla búrlivým obdobím atakov a spochybňovania. „Bohužiaľ, nie je to inak ani počas súčasnej vlády, ktorá nie je schopná dostatočne finančne podporiť Maticu, ktorá patrí do nášho národného kultúrneho dedičstva,“ vyhlásil.
Memorandum národa slovenského bol programový dokument vychádzajúci z požiadaviek slovenského národa, ktorý bol schválený a vyhlásený v júni roku 1861 v Turčianskom sv. Martine.
Uplynulo 160 rokov od prijatia dokumentu, ktorý sa stal zásadným štátoprávnym programom proklamujúcim politické a kultúrne ciele slovenského národa. Na počesť pripomenutia si tejto významnej udalosti vyhlásila v roku 1993 Národná rada SR 7. jún za pamätný deň Slovenskej republiky.
Na Memorandum národa slovenského nadväzovali všetky slovenské politické strany a zoskupenia v snahe dosiahnuť právo slovenského národa na sebaurčenie a vlastnú štátnosť. Podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára ju 1. januára 1993 zavŕšil vznik Slovenskej republiky. Povedal to v príhovore pri príležitosti 160. výročia Memoranda národa slovenskéhol v Martine.
„Slováci by sa nemali hanbiť za svoju históriu. Niet sa za čo hanbiť, práve naopak. Mala by nás napĺňať hrdosťou a jej významné medzníky by sme si mali vždy pripomenúť. Lebo našu prítomnosť formovalo úsilie našich predkov a našu budúcnosť by sme mali formovať my. I s ohľadom na to, o čo sa usilovali oni,“ uviedol Kollár.