V Turecku pristálo už ôsme ruské nákladné lietadlo s komponentmi systému protiraketovej obrany S-400. Dodávky vyvolali napätie medzi Ankarou a Spojenými štátmi. Washington dokonca hrozí sankciami a vyradením tureckej účasti z programu stíhačiek F-35. Agentúra Bloomberg zverejnila, že americký prezident Donald Trump vyhlási zavedenie sankcií proti Turecku pravdepodobne už tento týždeň.
Oficiálny dôvod na nespokojnosť Washingtonu je fakt, že ruský mobilný protiraketový systém nie je kompatibilný s technológiou Severoatlantickej aliancie. USA od začiatku hrozia, že ak Ankara od nákupu neustúpi, čakajú ju sankcie aj vyradenie z programu stíhačiek F-35, keďže časť ich komponentov sa vyrába práve v Turecku.
Ankara však nákup S-400 obhajuje ako svoje právo suverénneho štátu. Doteraz si na takýto krok netrúfol ani jeden člen NATO a strategický partner Washingtonu. Ruský systém je však lacnejší ako americké rakety Patriot a podľa tureckých expertov je aj spoľahlivejší.
Ak USA sankcie proti Turecku vyhlásia, budú uvalené prostredníctvom sankčného zákona CAATSA, ktorý trestá Rusko za opätovné pripojenie Krymu z roku 2014 či za účasť v sýrskej vojne. Turecký minister obrany Hulusi Akar vyhlásil, že pre krajinu je nákup systému S-400 „nie možnosť, ale nevyhnutnosť“ z hľadiska hroziacich bezpečnostných problémov.
Turecko má podľa neho stále záujem aj o program F-35. Preto by vraj mala byť zostavená spoločná pracovná skupina, ktorá sa bude zaoberať kompatibilitou technológií. Turecko podľa zmluvy dostane od Ruska celkovo štyri batérie S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov. Moskva zároveň zabezpečí školenia príslušníkov tureckej armády na používanie týchto mobilných protiraketových systémov.