Keď brazílsky fotograf Sebastião Ribeiro Salgado, ktorého príbeh prináša portál Dobré noviny, na začiatku 90. rokov 20. storočia videl v africkej Rwande hrôzostrašné následky miestnej genocídy, zanechalo to dôsledky na jeho psychike. Z traumatického zážitku sa chcel dostať v lese ležiacom v oblasti, kde vyrastal.
Po návrate do rodnej krajiny tam však našiel len rúbanisko. Jeho rodné mesto sa pre odlesňovanie zmenilo na nepoznanie, stromy pokrývali už len približne pol percenta územia. Namiesto rezignácie sa Salgado spolu s manželkou pustil do obnovy zničeného lesa. Na starom opustenom ranči, ktorý fotograf kúpil od svojich rodičov, v roku 1998 založili organizáciu Instituto Terra.
Na začiatku mala organizácia 24 dobrovoľníkov, ich počet však rýchlo rástol. Podľa portálu Effortsforgood zasadili prvú rastlinku v decembri 1999, do dnešného dňa počet sadeníc presiahol úctyhodné dva milióny a tvorí ich 293 miestnych druhov stromov a kríkov. Spustošená krajina sa rozzelenala a oblasť vyhlásili za súkromnú prírodnú rezerváciu.
Zalesnenie zároveň pomohlo eliminovať eróziu pôdy a oživiť vyschnuté pramene vody. Vďaka lesu sa zvýšil počet zrážok a do oblasti sa vrátilo chladnejšie počasie. A nielen to. Vrátili sa sem aj pôvodné živočíchy: vyše 172 druhov vtákov, 33 druhov cicavcov a 15 druhov obojživelníkov a plazov. Mnohé z nich sa pritom nachádzajú na zozname ohrozených druhov.