Veľká Británia mení smer a podobu svojho hospodárstva, prestane sa spoliehať na lacnú importovanú pracovnú silu, vyhlásil britský premiér Boris Johnson. Naša ekonomika takú zmenu dlho potrebovala, poznamenal na výročnej konferencii vládnych konzervatívcov. Urobil tak v čase, keď sa Briti boria s nedostatkom pracovníkov a výpadkami dodávok benzínu či potravín.
„Nevrátime sa k doterajšiemu nefunkčnému modelu s nízkymi mzdami, nízkym rastom, nízkou kvalifikáciou a nízkou produktivitou, čo umožnila a podporovala nekontrolovaná imigrácia,“ povedal pred delegátmi strany Johnson. „Púšťame sa teraz do zmeny smeru, ktorú britská ekonomika dlho potrebovala,“ dodal.
Zásobovanie britských obchodných reťazcov ochromil nedostatok vodičov kamiónov, z veľkej časti spôsobený odchodom pracovníkov zo štátov Európskej únie, ktorí opustili krajinu po brexite alebo v čase pandémie covidu. Po vážnych problémoch so zásobovaním pohonnými hmotami vláda povolala príslušníkov armády a posadila ich za volanty cisternových áut.
Vláda tiež vydala 5.500 krátkodobých víz pre zahraničných vodičov kamiónov, zatiaľ o ne prejavilo záujem iba 127 záujemcov. Johnsonova vláda sa bagatelizuje kritické hlasy, podľa ktorých je nedostatok vodičov dôsledkom odchodu Británie z EÚ. Johnson vyhlásil, že sa neobáva “krátkodobého nedostatku pracovných síl” a rastu cien.
Hoci situácia nie je taká zlá ako v rokoch 1978 a 1979, keď tisíce štrajkujúcich pracovníkov ochromili základné služby ostrovnej krajiny, Británia momentálne prežíva najrozsiahlejšiu ekonomickú a zásobovaciu krízu za posledné roky.