Brusel oznámil, že z dôvodu nelegálnej migrácie z územia Srbska do EÚ zvažuje pozastavenie bezvízového režimu s touto balkánskou krajinou. „Nemôžem to vylúčiť, ale myslím si a dúfam, že budeme mať dobrú spoluprácu,“ vyhlásila komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová po príchode na samit ministrov vnútra EÚ, ktorý sa zaoberal týmto problémom.
Srbsko, ašpirujúce na členstvo v EÚ, má s Bruselom dohodu o bezvízovom styku. Členské krajiny únie ho však obviňujú, že sa stalo základňou pre migrantov – Sýrčanov, Afgancov, Turkov, Indov, Kubáncov a Tunisanov, ktorí sa snažia dostať do EÚ. Hoci tieto národnosti potrebujú víza do EÚ, do Srbska ich nepotrebujú, keďže krajina má bezvízový styk s mnohými krajinami.
Tento rok bolo doteraz zaznamenaných viac ako 106.000 nelegálnych vstupov do EÚ prostredníctvom tzv. západobalkánskej cesty, ktorá zahŕňa aj Srbsko, čo predstavuje nárast o 170 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Zatiaľ čo Sýrčania a Afganci majú často dôvod na to, aby požiadali o azyl v EÚ, mnohé ďalšie národnosti „treba vrátiť do svojej krajiny pôvodu,“ povedala Johanssonová. Rakúsko a Belgicko sa sťažujú, že čelia nárastu počtu žiadateľov o azyl na úrovni nevídanej od rokov 2015 – 2016, keď do EÚ vstúpilo viac ako milión Sýrčanov utekajúcich pred vojnou vo svojej krajine.
“Ak sa chce Srbsko stať kandidátom na vstup do EÚ, musí zmeniť svoju vízovú prax,“ vyhlásila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Johanssonová po samite uviedla, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová o tejto otázke hovorila so srbským prezidentom Alexandrom Vučicom.
„Dostali sme prísľub, že Srbsko zosúladí svoju vízovú politiku s našou, počnúc niektorými národnosťami, ktoré sú teraz naozaj naliehavé. Ide o občanov Tunisu, Burundi a Indie,“ povedala Johanssonová na mediálnom brífingu.