Klimatická konferencia OSN v škótskom Glasgowe je jednou z posledných možností, ako zvládnuť klimatickú krízu a dohodnúť sa na tom, ako ju spomaliť. Myslí si to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá chce byť podľa jej hovorcu Martina Strižinca “hlasom mladých ľudí, pretože od súčasných rozhodnutí závisí kvalita ich života v budúcnosti”.
Do Škótska odcestuje prezidentka v nedeľu popoludní bežnou leteckou linkou, “aby znížila uhlíkovú stopu, ktorá by vznikla pri lete vládnym špeciálom,” povedal pre médiá Strižinec. V pondelok 1. novembra večer sa zúčastní na recepcii organizovanej britským premiérom Borisom Johnsonom za účasti členov britskej kráľovskej rodiny a škótskej premiérky Nicoly Sturgeonovej.
„Čas je veľmi dôležitý. Je dobré, že sa hlásime k európskym klimatickým cieľom. Naše stratégie a plány však zatiaľ tento záväzok úplne nereflektujú. Preto musíme pridať. Potrebujeme konkrétny a reálny plán, ako klimatické ciele dosiahnuť, aby mladí ľudia v budúcnosti nedoplatili na naše rozhodnutia,“ vyhlásila Čaputová.
Kancelária prezidenta poukázala na to, že práve mladí ľudia pociťujú v súvislosti s klimatickou zmenou strach a úzkosť. Prieskum, ktorý si Prezidentský palác objednal u agentúry Median SK, podľa hovorcu hlavy štátu ukázal, že 42 percent Slovákov vo veku 16 až 25 rokov má veľké obavy z dosahov klimatickej zmeny. Až 73 percent respondentov vo veku 16 až 25 rokov si myslí, že ľudstvo zlyhalo v starostlivosti o planétu.
Čaputová oceňuje, že Slovensko a zvyšok Európskej únie prijali záväzok redukcie emisií do roku 2030 o 55 percent. Nasledovať však podľa nej musia aj ostatní, keďže za dve tretiny všetkých globálnych emisií je zodpovedných desať ich najväčších producentov na čele s Čínou.
Počas konferencie v Glasgowe má prezidentka naplánované bilaterálne stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, islandskou premiérkou Katrín Jakobsdóttirovou, výkonnou tajomníčkou Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy Patriciou Espinosovou a bývalým viceprezidentom USA Alom Gorom.
V stredu 3. novembra sa prezidentka v Edinburghu stretne s mladými Slovákmi, ktorí študujú na škótskych univerzitách. S prejavom na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe vystúpi v utorok 2. novembra.
Toto medinárodné podujatie sa považuje za najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015. Dvojtýždňová konferencia sa začne Fórom svetových lídrov, ktoré sa uskutoční 1. a 2. novembra. V týchto dňoch bude Prezidentský palác v Bratislave večer symbolicky osvetlený zelenou farbou.