Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR. Zaujíma ju, či predmet navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia NR SR je alebo nie je v súlade s ústavou. Ak je v súlade s ústavou, prezidentka sa pýta, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom plebiscite.
„Úlohou prezidentky je urobiť rozhodnutie, ktoré zabezpečí ústavnosť referenda a ktoré nebude sprevádzané nijakými ústavnými pochybnosťami. Považujem preto za správne všetky sporné otázky vyriešiť ešte pred vyhlásením referenda, aby neskôr nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani jeho výsledok,“ vyhlásila Čaputová.
Prezidentka poukázala na dlhodobú diskusiu o ústavnosti položenej otázky medzi odbornou verejnosťou. „Nie je jasné, či v prípade, ak by sa referendum konalo a bolo by rozhodnuté o predčasných voľbách, znamenalo by to, že o tomto výsledku majú ešte hlasovať poslanci alebo má mať takýto výsledok referenda priame účinky.
Ak sa tieto nejasnosti včas nezodpovedajú, získajú priestor tí, ktorí s prípadným výsledkom referenda nebudú spokojní, aby jeho výsledky spochybnili,“ vyslovila svoj názor na plebiscit hlava štátu, od ktorej sa očakávalo, že po prijatí a overení petície okamžite vyhlási ľudové hlasovanie o predčasných voľbách.
Zároveň skonštatovala, že formálne náležitosti, podmienka 350.000 podpisov, splnené boli. „Petícia doposiaľ obsahuje 524.013 platných podpisov občanov Slovenskej republiky. Dopočítanie zvyšných hlasov bude ukončené v najbližších dňoch,“ vysvetlila Čaputová.
Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585.000 ľudí. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky s podpismi v Prezidentskom paláci 3. mája. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.
„Sme presvedčení, že vyjadrenie vôle ľudí v referende je plne v súlade s ústavou a zásadami demokratického a právneho štátu. Na druhej strane, každý mesiac tejto vlády škodí Slovensku a mrzí nás, že ľudia na možnosť prejaviť svoj názor v referende budú musieť ďalšie mesiace čakať,“ vyhlásil líder Hlasu-SD Peter Pellegrini na margo rozhodnutia prezidentky.
Opozičný Smer-SD zabezpečí kvalifikované právne zastupovanie na Ústavnom súde v súvislosti s tým, že sa prezidentka obrátila na ÚS s petíciou za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia NR SR.
Vo svojom vyhlásení to garantuje šéf Smeru-SD Robert Fico. Doplnil, že ak by ÚS „znemožnil“ referendum, jeho strana sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva. Doplnil, že svojím rozhodnutím Čaputová ukázala, že je prezidentkou vládnej koalície.
„Prezidentka SR dnes definitívne potopila priamu demokraciu. My sme predsa na Slovensku mali podobné dve referendá s podobnou otázkou, ale nikto ich ústavnoprávne nespochybnil,“ vyhlásil vo videu Fico.
Poukázal na to, že o podaní na ÚS informovala ešte pred prezidentkou predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. To je podľa neho dôkazom, že sa prezidentka radila s predstaviteľmi vládnej koalície.