Prezidentka Zuzana Čaputová si 24. januára 2023 prevzala v Berlíne Európsku cenu nadácie Schwarzkopf. Samotná nadácia a jej príbeh podľa prezidentky symbolizujú komplikované dejiny Nemecka – aj preto je jej hlavnou misiou podpora zjednocovania Európy, inklúzia menšín a boj proti extrémizmu, neznášanlivosti a xenofóbii.
“Táto misia je aj dnes mimoriadne dôležitá. Preto, ak naďalej chceme chrániť demokraciu, musíme hodnoty, akými sú humanizmus a empatia, prenášať do nášho každodenného života a našej práce.
Toto by malo byť dedičstvo, ktoré zanechávame budúcim generáciám v Európe, a ktoré Nadácia Schwarzkopf od roku 2003 každoročne oceňuje,” povedala vo svojom prejave prezidentka.
Medzi jej doterajších laureátov patria napríklad hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponteová, bývalý predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker alebo bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
Na prevzatie ceny slovenskou hlavou štátu zareagoval na mediálnom brífingu predseda strany Smer-SD Robert Fico. “Zuzana Čaputová si uvedomuje, že sa jej sa blížia prezidentské voľby a prehráva na plnej čiare.
Pritom robí jednu chybu jednu za druhou vrátane toho, že si v Nemecku prevzala ocenenie a s ním spojenú finančnú sumu od nadácie, ktoré je jasne orientovaná na popredného fašistu z rokov, keď v Nemecku vládol Hitler,” povedal Fico.
“Schwarzkopfovu európsku cenu udeľuje od roku 1971 Heinz Schwarzkopf Foundation, ktorú založila vdova po známom nemeckom podnikateľovi, aby očistila, respektíve zakryla jeho minulosť,” konštatuje vo svojom statuse na sociálnej sieti politický komentátor, publicista, historik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár.
„Heinz Schwarzkopf totiž nebol len svetoznámym podnikateľom, ktorý vybudoval slávnu chemickú a kozmetickú značku. Bol to predovšetkým prominentný člen NSDAP a veliteľ čaty SS, ktorá sa ako najreprezentatívnejšia jazdecká formácia ríšskeho hlavného mesta zúčastnila na všetkých relevantných vojenských prehliadkach, fakľových sprievodoch a zhromaždeniach Reichstagu.
Presvedčeným nacistom bol od mladosti, vo svojej dizertačnej práci propagoval totalitárne pracovnoprávne predpisy zavedené Adolfom Hitlerom. Bol obľúbencom nacistického vodcu a mal blízke vzťahy s najbeštiálnejšími vrahmi SS a vojnovými zločincami ako boli Fegelein, Lombard či Rösener. Za vojny jeho firma vyrábala produkty pre Wehrmacht, na čom rozprávkovo zbohatla,“ pokračuje Chmelár.
„Na prácu využívala politicky a rasovo prenasledovaných väzňov, pričom Schwarzkopf sám prevádzkoval niekoľko táborov nútených prác. Po vojne ho zatkli a väznili v britskom internačnom tábore. Keďže však jeho podnikateľské skúsenosti boli pre povojnový reštart nemeckej ekonomiky nevyhnutné, už v roku 1948 ho prepustili.
Až v roku 2008, keď vyplávali na povrch jeho ďalšie nacistické zločiny, Heinz Schwarzkopf Foundation bola premenovaná na Schwarzkopf Foundation a jej stanovené ciele boli rozšírené na „boj proti pravicovému extrémizmu, rasizmu a antisemitizmu“.
Na prvý pohľad je úplne jasné, že peniaze, ktoré prijala Zuzana Čaputová, sú špinavé a že zoznam tých, ktorí takúto cenu z principiálnych dôvodov odmietli, je oveľa dlhší ako zoznam jej laureátov,“ pripomenul. Prezidentka sa ku kritike prevzatia kontroverznej ceny nevyjadrila.
Podľa nemeckej wikipédie „Heinz Schwarzkopf vyrastal v pomeroch vyššej triedy. Do SA a NSDAP vstúpil 30. apríla 1933. Od mája 1935 do júna 1935 pracoval v SA ako veliteľ čaty. V júli 1935 prešiel k SS, kde 17. februára 1938 skončil skúšobnú dobu ako kandidát SS. 30. januára 1939 bol povýšený na veliteľa čaty SS.
Okrem toho bol od roku 1935 členom Národnej socialistickej organizácie ľudového blahobytu a od roku 1938 čloenom Združenia národnosocialistických nemeckých právnikov. Vstúpil do Reiter-SS a patril k 7. SS-Reiterstandarte – jazdeckému pluku SS. Jeho angažovanosť tam bola dobrovoľná a mimoriadne časovo náročná.
Ako najreprezentatívnejšia jazdecká formácia ríšskeho hlavného mesta Berlín, sa 7. jazdecká štandarda SS zúčastňovala na všetkých relevantných prehliadkach, festivaloch a fakľových sprievodoch, štátnych recepciách a zhromaždeniach Reichstagu.”
“Okrem svojich aktivít v Reiter-SS sa Heinz Schwarzkopf spájal s vysokými vodcami SS ako Sepp Dietrich. Koncom 30. rokov 20. storočia sa stal pokladníkom „Berliner Drag Jagdverein e. V.“, organizujúcej poľovačky na koňoch so svorkami psov.
Psie búdy a konské stajne sa nachádzali v areáli kasární SS-Leibstandarte Adolf Hitler v areáli kadetského zariadenia Lichterfelde, kde boli v júni 1934 zabité desiatky členov SA pod vedením Seppa Dietricha. Kontakty mal aj s ďalšími aktérmi v politike násilia a vrážd SS, ako sú Hermann Fegelein, Gustav Lombard a Erwin Rösener,” uvádza Wikipédia.
„Počas 2. svetovej vojny bol Schwarzkopf členom Wehrmachtu – od 27. augusta 1939 do 24. augusta 1942, keď utrpel zranenie. Skončil ako poručík 203. pešieho pluku 76. pešej divízie. Podieľal sa na dobytí západnej Európy (Luxembursko, Francúzsko) a východnej Európy (Sovietsky zväz a Ukrajina/Rusko).
„Zápisky a správy od zásobovacích jednotiek 76. pešej divízie jasne hovoria o nútených prácach, rabovaní a nájazdoch na Ukrajinu a v Rusku.“ V lete 1945 bol Hans Schwarzkopf zatknutý, pretože bol príslušníkom SS. Do konca februára 1946 bol väznený v britskom internačnom tábore Neuengamme. 8. októbra 1946 bol na pokyn britskej vojenskej vlády prepustený.
Následne mu zakázali pracovať aj z dôvodu členstvu v NSDAP a SS. Mal šťastie, lebo jeho vplyvní priatelia svedčili v jeho prospech počas procesu pred porotou. Pre svoju nacistickú minulosť sa spočiatku zdal nevhodný na ekonomickú rekonštrukciu v demokratickom povojnovom Nemecku.
Aby nedráždil hamburskú vojenskú vládu, spočiatku pracoval ako jednoduchý zamestnanec vo vlastnej firme. Nakoniec, v januári 1948, v odvolacom procese, bol Schwarzkopf prevedený z kategórie denacifikácie III (menej inkriminovaný) do kategórie IV (nasledovník).
Vo svojom dome v Hamburgu sa Schwarzkopf angažoval v obchodných kruhoch a bol zakladajúcim členom Rotary Clubu Hamburg-Dammtor. V povojnových rokoch sa Heinzovi Schwarzkopfovi spolu so svojím bratom Hansom postupne podarilo preraziť inovatívnymi výrobkami Schwarzkopf KG za hranice a vytvoriť prosperujúcu značku vlasovej kozmetiky” pripomína wikipédia.