Federálny a slovenský expremiér, bývalý minister spravodlivosti a predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský sa v komentári na stránke organizácie a vrátil k vyhosteniu trojice ruských diplomatov slovenským ministerstvom zahraničných vecí pre údajnú spoluprácu s tajnými službami.
Ján Čarnogurský píše, že vyhostenie má súvis so zneužitím slovenského víza, vydaného slovenským generálnym konzulátom v Petrohrade. „Podozrenie ako dôvod na vyhostenie je skutočne absurdné.
Minister obrany Jaroslav Naď sa nedávno v rozhovore pre český časopis vyjadril, že Rusko používa netradičné metódy na spravodajskú činnosť, napríklad, že vysiela na diplomatickú činnosť na Slovensko šarmantné ženy. Možnože sa podozrenie zakladá na tom, že na ruskom veľvyslanectve v Bratislave pracujú šarmantné diplomatky.“
Čarnogurský ďalej uvádza, že minister zahraničných vecí Korčok oznámil, že slovenský konzulát v Sankt Peterburgu neporušil pravidlá pri vydávaní víza. “Na slovenské rozhodnutie ako prvé reagovalo americké ministerstvo zahraničia a slovenský krok pochválilo.
Aféra zrejme súvisí s vraždou gruzínskeho Čečenca Zemlichana Changošviliho minulý rok v Nemecku. Jeden údajný spolupáchateľ, ale nie priamy vrah, Roman Davydov, mal pricestovať do Nemecka na schengenské vízum, vydané na slovenskom generálnom konzuláte v St. Peterburgu. Rusko akúkoľvek účasť na vražde popiera,“ vysvetľuje.
Uviedol, že v spomenutej súvislosti na Slovensko poukazovať začal britský internetový portál Bellingca, formálne súkromný, aj keď zrejme naviazaný na západné tajné služby. „Slovensko nemalo odvahu povedať, že čo nás je po súkromnom portáli, len si „vyžiadalo“ čas na preverenie veci. Teraz dospelo k „podozreniu“, vypovedalo troch ruských diplomatov a Američania nás promptne pochválili,“ pripomenul Čarnogurský.
„Vypovedanie ruských diplomatov nám veľmi uškodí vo vzťahu k Rusku, s ktorým objektívne máme historicky výnimočné vzťahy. Naviac, Čečensko je klanovo fungujúca spoločnosť a kto si na Slovensku dovolí sväto-sväte tvrdiť, že minulý rok v Nemecku nešlo o vyrovnávanie nejakých klanových účtov? V Európskej únii má Španielsko osobitné vzťahy s Latinskou Amerikou a hrdo sa k tomu hlási.
Keď počas studenej vojny USA organizovali izoláciu Kuby, Španielsko ju úplne nedodržiavalo. Bolo komunikačným kanálom k Havane, všetci to rešpektovali, tešili sa a cez Španielsko s Kubou komunikovali, keď bolo treba. Kedy sa Slovensko otvorene prihlási k osobitným vzťahom k Rusku a ponúkne svoje dobré služby smerom na Rusko aj iným?” zhrnul.
„Veď všetci to aj tak vedia. Niektorí západní diplomati v Bratislave majú okrem iných úloh aj osobitnú úlohu sledovať naše rusofilné vzťahy. Môžu zašifrovane poslať na svoje ministerstvá správu, že o dvanásť rokov, v roku 2032 uplynie 200 rokov od vydania Kollárovej Slávy dcery so známym veršom: O mocné tam opri se dubisko, jenž vzdoruje zhoubným až dosaváde časúm.
Pod dubiskom Kollár rozumel Rusko. Niečo sa už možno začalo diať. Premiér Matovič 11. augusta 2020 ‘zavesil’ na sociálnu sieť výrok: ‘Áno, Rusi sú naši slovanskí bratia’,” pokračuje.
Ján Čarnogurský doplnil, že vláda podľa neho vyhostením urobila strategicky nesprávne rozhodnutie. „Čo chcela naša vláda a ministerstvo zahraničia vyhostením troch diplomatov dosiahnuť? Nemecko, kde sa vražda Čečenca udiala, vyhostilo dvoch ruských diplomatov, Francúzsko, na ktorého vízum mal pricestovať ďalší aktér vraždy, nevyhostilo nijakého ruského diplomata.
Vláda nevidí, že USA sa z Európy sťahujú alebo prinajmenšom oslabujú svoju prítomnosť? V takom prípade stúpne význam Nemecka a Ruska. Európa bez spolupráce s Ruskom nemôže byť veľmocou. V takejto situácii si slovenská vláda rozhadzuje vzťahy s Ruskom,“ upozornil na záver Čarnogurský.