Zástupcovia konzervatívnej únie CDU/CSU a sociálnej demokracie (SPD) Martina Schulza konečne dosiahli pokrok v rozhovoroch o novej nemeckej vláde. Pokračovanie doterajšej veľkej koalície je tak o krok bližšie. Schválený 28-stranový dokument sa sústreďuje okrem iného na migračnú, vzdelávaciu aj rodinnú politiku.
Kompromis v oblasti migračnej politiky ráta s tým, že bude naďalej obmedzené zlučovanie rodín utečencov. Zároveň sa má skončiť prijímanie tisíca migrantov z Grécka a Talianska mesačne. Celkový počet prichádzajúcich utečencov by nemal prekročiť 180- až 220-tisíc ročne a všetky žiadosti o azyl by mali preverovať špeciálne centrá. Zároveň sa ráta s navýšením počtu policajtov na celoštátnej úrovni aj v jednotlivých spolkových krajinách, čo by malo zvýšiť vnútornú bezpečnosť.
Zhodu sa podarilo nájsť aj v daňovej oblasti. Dane sa zvyšovať nebudú, naopak, začne sa s odbúravaním takzvanej solidárnej prirážky k dani z príjmu, z ktorej sa financuje napríklad aj rozvoj jednotlivých častí bývalého východného Nemecka. Vzrastú prídavky na deti, materské školy by mali byť v budúcnosti zadarmo.
Angela Merkelová by chcela rokovania uzavrieť do polovice februára. Ak sa ich podarí dotiahnuť do šťastného konca, Nemecko by mohlo mať novú vládu v marci. Od volieb pritom prešli takmer štyri mesiace. Od vzniku spolkovej republiky v roku 1949 doteraz nikdy netrvalo dlhšie ako 86 dní, kým nová vláda zložila prísahu.
Pokračovanie veľkej koalície si sociálni demokrati pôvodne neželali z obavy, aby to neviedlo k ich ďalšiemu oslabovaniu. Rozhovory kancelárky o vzniku takzvanej jamajskej koalície so slobodnými demokratmi a zelenými však v novembri stroskotali. Merkelová, ktorá stojí na čele Nemecka už 12 rokov, tým utrpela jednu z najvýraznejších porážok vo svojej dlhej politickej kariére.
