Čína vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby čo najskôr započali mierové rozhovory. Tiež upozornila, že v konflikte na Ukrajine nesmú byť použité jadrové zbrane. Čína pri príležitosti výročia vojny na Ukrajine zverejnila dvanásťbodový dokument o politickom urovnaní tejto krízy.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v dokumente uviedlo, že všetky strany by mali podporovať Rusko a Ukrajinu v spolupráci a čo najrýchlejšom obnovení dialógu. „Jadrové zbrane nesmú byť použité a jadrové vojny nesmú byť vedené,“ dodal čínsky rezort diplomacie.
Peking tiež Rusko a Ukrajinu vyzval, aby dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a vyhýbali sa útokom na civilistov a civilné zariadenia. Dodal, že nesúhlasí s akýmikoľvek jednostrannými sankciami, ktoré nie sú schválené Bezpečnostnou radou OSN. Peking sa v prípade vojny Ruska na Ukrajine snaží zachovávať neutrálny postoj, udržiava však blízke vzťahy s Moskvou.
Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v reakcii na čínsky návrh uviedol, že “je síce zaujímavý“, ale nie je to plnohodnotný plán, ktorý by viedol k mieru”. „Nie je to mierový plán, je to pozičný dokument, v ktorom Čína dala dokopy všetky svoje postoje vyjadrené od začiatku vojny,“ povedal Borrell novinárom pred zasadnutím Bezpečnostnej rady OSN.
Plán Číny podľa Borrella obsahuje „zaujímavé úvahy o nasadení jadrových zbraní, výmene zajatcov, obilí“. „Má zaujímavú štruktúru, s ktorou sa dá súhlasiť,“ poznamenal. Dodal však, že na to, aby išlo o skutočný plán, by mala Čína povedať, ako si predstavuje jeho fungovanie. Tiež si myslí, že jeho dôveryhodnosti by prospelo, keby čínski predstavitelia navštívili Kyjev“.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí privítalo návrhy Pekingu zamerané na skončenie vojny na Ukrajine. „Veľmi si ceníme úprimné želanie našich čínskych priateľov prispieť k vyriešeniu konfliktu na Ukrajine mierovými prostriedkami,“ uviedlo ministerstvo.
Základným predpokladom riešenia je však podľa rezortu zahrničných vecí skončenie dodávok zbraní Ukrajine západnými krajinami, zastavenie všetkých bojových operácií a návrat Ukrajiny k neutrálnemu štatútu.
Okrem toho Moskva žiada uznanie novej územnej reality, čiže pripojenia viacerých ukrajinských území k územiu Ruskej federácie. Ruský rezort diplomacie tiež pripomenul, že naďalej platia aj hlavné ciele špeciálnej vojenskej operácie – demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny.