Taliani majú aj po uvoľnení opatrení proti koronavírusu problém vystačiť s peniazmi. Mnohí sa obracajú na potravinové banky, keďže majú pocit, že vláda pre nich nerobí dosť. Stupňujú sa aj obavy, že onedlho nebudú mať na nájomné a prídu o domov.
Napríklad na polievku do katolíckej charity Sant‘ Egidio chodilo pred opatreniami denne tristo ľudí, teraz ich je takmer dvojnásobok. Rady bezdomovcov rozšírili ľudia, ktorí prišli o príjem a nemajú sa na koho obrátiť. Finančnú pomoc od štátu získalo zatiaľ len tridsať percent spoločnosti.
Mnohí majitelia podnikov čakajú na bankovú pôžičku so štátnou zárukou a tisíce robotníkov zase na peniaze za nútenú dovolenku. Veľká časť bremena padá na dobročinné a komunitné organizácie, ktoré sa snažia o ľudí v núdzi postarať.
Kým predtým dodávala organizácia Nonna Roma potravinové balíčky pravidelne asi 300 rodinám, teraz ich rozváža do 7,5-tisíca domácností. „Pribudli noví chudobní. Sú medzi nimi robotníci, ktorí prišli o prácu, ale aj mladí profesionáli, ktorým sa znížil príjem,“ vraví jeden z dobrovoľníkov.
Aj keď sú dôsledky opatrení na ekonomiku zjavné už teraz, skutočná škoda sa podľa ekonómov prejaví až na jeseň. Experti predpokladajú, že zmizne až 40 percent malých a stredných podnikov a jeseň príde vlna prepúšťania. Vyhliadky nezlepšujú ani prostriedky, ktoré by mali prísť z Bruselu. Nebude ich totiž dosť pre všetkých.