Počet krajín, ktoré stiahnu alebo zmrazia uznanie Kosova, sa do konca roka rozrastie. V New Yorku to podľa srbskej verejnoprávnej televízie RTS povedal srbský minister zahraničia Ivica Dačič. Predpovedal pritom, že počet štátov uznávajúcich jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova klesne pod polovicu členov OSN.
Dačič novinárom povedal, že srbská delegácia na terajšom zasadaní Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov, vedená prezidentom Aleksandarom Vučičom, hovorila už s predstaviteľmi 53 členských krajín a počas ďalších dvoch dní ich bude už viac ako sto. Jednou z tém stretnutia boli aj otázky týkajúce sa dialógu Belehradu s Prištinou a statusu Kosova.
Srbsko tak pokračuje v úsilí presviedčať krajiny, ktoré uznali nezávislosť Kosova, aby od tohto svojho rozhodnutia ustúpili. Priština to ostro kritizuje a vlani preto zaviedla stopercentné clo na dovoz srbského tovaru. Západ na Belehrad nalieha, aby od tejto diplomatickej aktivity upustil v záujme obnovenia dialógu s albánskym vedením Kosova.
Podľa srbského vedenia je však základným predpokladom pokračovania dialógu zrušenie drastických ciel. Až potom možno hovoriť o zastavení aktivít, avšak recipročnom, na jednej strane proti uznaniu Kosova a na strane druhej za jeho uznanie.
Bezprostredným podnetom Prištiny na zvýšenie ciel na srbský tovar bolo neprijatie Kosova za člena Interpolu vlani v novembri. Je presvedčená, že sa o to zaslúžil Belehrad intenzívnou kampaňou medzi členmi tejto medzinárodnej policajnej organizácie. Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, necelých desať rokov po tom, čo Belehrad stratil nad touto autonómnou oblasťou kontrolu v dôsledku náletov NATO.
Medzi štátmi, ktoré nezávislosť Kosova uznali, je popri USA aj väčšina krajín Európskej únie vrátane Česka. Na druhej strane odmietavý postoj Srbska podporili predovšetkým Rusko a Čína. Kosovo však neuznalo ani päť členských krajín EÚ – okrem Slovenska sú to Španielsko, Rumunsko, Grécko a Cyprus.