Slovenská politická opozícia zvolala pred Prezidentský palác na Hodžovom námestí v Bratislave protestný míting, ktorého sa podľa odhadu organizátorov zúčastnilo približne desaťtisíc občanov. Protestujúci žiadali demisiu vlády a okamžité riešenie energetickej krízy.
Tiež kritizovali, že prezidentka SR Zuzana Čaputová nevyhlásila referendum o predčasných voľbách. Volali po zmene ústavy umožňujúcej skrátenie volebného obdobia parlamentu buď referendom, alebo uznesením Národnej rady SR. Na opozičnom proteste organizovanom Smerom-SD vystúpili viacerí politici.
Šéf Smeru-SD Robert Fico zdôraznil, že na protest pozvali všetky opozičné strany. „Nie je čas na politikárčenie. Teraz musíme ukázať jednotu, ktorá povedie k výmene súčasnej neschopnej vlády,“ zdôraznil.
Opätovne kritizoval médiá za to, akým spôsobom informujú aj o tomto mítingu. Súkromná televízia Markíza v spravodajskom príspevku označila účastníkov kultivovaného protestu hanlivým prívlastkom “dezoláti”.
Fico sa dotkol aj témy zdražovania. Zaň je podľa neho do veľkej miery zodpovedná práve súčasná vládna garnitúra a prezidentka, pretože „zatiahli Slovensko do vojny, s ktorou Slovensko nemá nič spoločné“.
Šéf SNS Andrej Danko vidí zažehnanie energetickej krízy v ruskom plyne. Vyhlásil, že komunikuje s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Za príklad vládnutia vyzdvihol maďarského premiéra Viktora Orbána.
Opozícia môže podľa predsedu strany Život-NS Tomáša Tarabu v parlamente klásť koaličnej menšine podmienky. Vyzval na prijatie ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia parlamentu.
Šéf hnutia Republika Milan Uhrík považuje protiruské sankcie vydané Európskou úniou za samovražedné. Za dobrý príklad riešenia energetickej krízy považuje Maďarsko. Na proteste vystúpili i predseda strany Národná koalícia Rudolf Huliak a šéf strany Domov-národná strana Pavol Slota.
Na tribúne exceloval aj šéf občianskeho združenia Zjednotení za mier Eduard Chmelár. Ten označil súčasnú vládu nielen za najneschopnejšiu, aká kedy na Slovensku bola, ale aj za najnebezpečnejšiu, pretože obyvateľom postupne berie ľudské práva a občianske slobody. Vystúpili i zástupcovia dôchodcov, Združenia miest a obcí Slovenska, predsedníčka Odborového zväzu justície Ingrid Vrkočová či známa právnička Judita Laššáková.
Prítomný bol tiež motorkár Jozef Hambálek, ktorého na základe vykonštruovaných obvinení vláda zaradila na sankčný zoznam Európskej únie, v dôsledku čoho je diskriminovaná jeho rodina. Pozícia na zozname mu znemožňuje ďalej podnikať a má zmrazený všetok majetok.
Okrem politikov a aktivistov rečnil i herec a režisér Marek Ťapák. Z umelcov tiež vystúpili spevák Marián Greksa či husľový virtuóz Ján Berky Mrenica mladší. Podľa polície bolo zhromaždenie pokojné a prebehlo bez incidentov.