Priemerný mesačný príjem detí prvého stupňa základnej školy je 14 eur, žiaci na druhom stupni dostávajú v priemere 27 eur a stredoškoláci až 78 eur. Zistil to nedávny bankový prieskum skúmajúci finančné správanie detí, ktoré od útleho veku disponujú peniazmi.
Od koho však dostávajú peniaze najčastejšie? Ak ste si mysleli, že je to z pravidelného vreckového, mýlite sa. Prvé tri priečky výskumu obsadili peniaze z darčekov, od starých rodičov a z nepravidelného vreckového.
Stredoškoláci si vo svojom dospievaní chcú budovať imidž, preto najviac utrácajú za oblečenie a topánky. Na druhom mieste míňajú na zábavu s kamarátmi a na jedlo. Aj keď sa niektorým rodičom môže zdať, že ich deti hneď všetko minú, až tri štvrtiny detí a dospievajúcich si dokážu ušetriť. Výskum hovorí o tom, že čím je dieťa staršie, tým väčšmi vie hospodáriť a ušetriť si väčšiu sumu.
Pozitívnejší vzťah k sporeniu majú najmä deti, ktoré vyrastajú na vidieku. Najviac si sporia na elektroniku, pretože si chcú kúpiť mobil alebo notebook, ktorý stojí veľa peňazí. Zriadený účet na prvom stupni má 15 percent detí, na druhom je to už štvrtina a svoj bankový účet má vyše 80 percent stredoškolákov. Deti však vreckové od svojich rodičov dostávajú „na ruku“.
Len malé percento žiakov, či na základných alebo stredných školách, dostáva elektronické vreckové. Na bankové účty zvyčajne putujú peniaze, ktoré si ušetria. Deti na prvom stupni základnej školy väčšinou svoje vreckové míňajú na sladkosti a hračky. Žiaci druhého stupňa svoje úspory míňajú najviac na zábavu s kamarátmi a potom na maškrty a rýchle občerstvenie.