Systém okamžitých platieb medzi bankami, ktoré sa uskutočnia do niekoľkých sekúnd, funguje na Slovensku na dobrovoľnom základe už dva roky. Európsky parlament však nedávno schválil, že tieto platby budú všetky banky v eurozóne a neskôr aj v celej EÚ v budúcnosti poskytovať povinne.
Plošné zavedenie by malo výrazne zvýšiť ich využívanie v praxi. Aj keď si to vyžiada dodatočné investície, slovenský bankový sektor by s touto zmenou nemal mať problém. Zavedenie okamžitých platieb v SR od februára 2022 považuje Národná banka Slovenska (NBS) za veľmi úspešné.
Ich počet a hodnota priebežne rastie. V štvrtom štvrťroku minulého roka bol na Slovensku podľa údajov centrálnej banky podiel okamžitých platieb zo všetkých uskutočnených úhrad 14,3 percenta.
V súčasnosti poskytujú okamžité platby svojim klientom štyri banky: Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka s dcérou Raiffeisen a J&T banka. „Podľa informácií NBS sa aj ďalšie slovenské banky pripravujú na zavedenie okamžitých platieb pre svojich klientov. Ich sprístupnenie bude postupné, v závislosti od pripravenosti jednotlivých bánk na ich spustenie,“ avizovala NBS.
Okamžité platby sa medzi klientmi tešia obľube, ich počet a objem neustále narastá, potvrdila v stanovisku pre médiá Slovenská banková asociácia (SBA). Zároveň však upozornila, že implementácia tohto druhu platieb je náročným procesom so značným zásahom do bankových systémov.
„Tieto systémy musia byť v prevádzke nepretržite a musia poskytovať aj podporovať dobrú užívateľskú skúsenosť pri zachovaní prísnych štandardov z oblasti kybernetickej bezpečnosti a boja proti praniu špinavých peňazí. Bankové domy ich preto naprieč celou Európou zavádzajú postupne,“ podčiarkla asociácia.
Konkrétny dátum, od ktorého budú musieť banky zabezpečiť prijímanie a posielanie okamžitých platieb, bude závisieť od publikovania príslušného nariadenia v úradnom vestníku EÚ, vysvetlila NBS. Prijímanie okamžitých platieb bude povinné deväť mesiacov od účinnosti nariadenia, 18 mesiacov od účinnosti bude potom povinné aj ich odosielanie.
Za okamžité platby by si podľa nariadenia nemali banky pýtať nijaké poplatky navyše v porovnaní s bežnými platbami. NBS v tejto súvislosti pripomenula, že slovenské banky sa rozhodli podporiť používanie okamžitých platieb hneď pri ich spustení v roku 2022 tak, že nezaviedli vyššie poplatky za spracovanie okamžitých platieb, ako majú pri bežných platbách.