Muži majú ísť do dôchodku maximálne v 65 rokoch, ženy o dva roky skôr. Pracujúca žena dosiahla vek 55 rokov a odišla do dôchodku. Jej manžel však musel pracovať ešte ďalších päť rokov. Mala totiž dve deti a vďaka tomu sa jej penzia začala skôr. Takto tradične fungovala väčšina európskych krajín, tento rozdiel však postupne mizne.
Keď minulý rok v Poľsku začal platiť nový zákon, ktorý rozdiel opätovne zavádzal, zo strany Európskej únie prišiel list, ktorý im toto konanie vyčítal. Komisárka pre spravodlivosť a rodovú rovnosť Věra Jourová napísala, že „rovnaké zaobchádzanie so ženami a s mužmi je kľúčovým pilierom, na ktorom je založená naša únia“ a že zmeny v poľskom systéme by mohli byť „nezlučiteľné s právom EÚ“.
Reforma dôchodkového systému sa pripravuje aj na Slovensku a strana Smer chce prísť s návrhom určenia stropu na vek odchodu do dôchodku na 65 rokov pre mužov a 65 až 63 rokov pre ženy, podľa počtu detí. To, či sú si v strane vedomí toho, že opatrenie by mohlo odporovať právu únie, sme sa spýtali aj predstaviteľov vládnej strany, do uzávierky sa však nevyjadrila. Napriek všetkému sú však v Európe aj naďalej krajiny, v ktorých rozdielny vek odchodu stále platí. Medzi nimi sú aj susedné Rakúsko či Chorvátsko.