Prvá ministerka spravodlivosti samostatnej Slovenskej republiky a spoluautorka ústavy Katarína Tóthová po čase opäť ostro skritizovala súčasnú šéfku rezortu justície Máriu Kolíkovú. Pobúril ju ministerkin postoj k témach kolúznej väzby i referenda o predčasných voľbách. Vrátila sa aj k smrti Milana Lučanského vo väzbe.
Tóthová upozorňuje, že s podmienkami kolúznej väzby u nás treba niečo urobiť. Upozorňuje Katarína Tóthová s tým, že ide o dlhodobý problém. Slovensko už v roku 1995 pristúpilo na európsky dohovor na zabránenie mučenia vo väzniciach. V roku 2004 sa k tejto téme zriadil aj európsky výbor.
„Keď tu boli naposledy, už vtedy konštatovali, že situácia vo väzniciach je na pokraji mučenia väznených osôb. Už keď ministerka Kolíková nastúpila, mala z vlastnej iniciatívy podať návrh na skrátenie kolúznej väzby,” hovorí Tóthová.
Odmieta aj ministerkine argumenty, že snahy o skrátenie kolúznej väzby sú podmienené faktom, že v cele aktuálne sedí viacero ľudí s prepojením na politické špičky. „Jednoducho nekoná, hoci mala konať, je neprofesionálna, nemá tam čo byť,” vyjadrila sa Tóthová, ktorá ešte pritvrdila: „Je to absolútne neschopný človek na mieste, ktoré zastáva.”
Už v januári poslala expolitička Kolíkovej výzvu, aby prijala zodpovednosť za smrť bývalého policajného šéfa Milana Lučanského v cele počas kolúznej väzby. Poznamenala, že tak mala urobiť ako vrchná veliteľka Zboru väzenskej a justičnej stráže.
„My sme právny štát, ktorý mal určitú úroveň. Bývalý minister obrany Juraj Liška, keď padlo vojenské lietadlo, vzal na seba objektívnu zodpovednosť, minister kultúry Marek Maďarič vzal objektívnu zodpovednosť keď zavraždili Kuciaka. Pani ministerka mala tiež odstúpiť na základe objektívnej zodpovednosti,” myslí si popredná slovenská právna expertka.
V tomto prípade jej okrem profesionálneho vyčíta aj osobné zlyhanie. „Stanovisko pani ministerky je dôkazom jej absolútne nízkej odbornej úrovne ako aj ľudských kvalít,” doplnila Tóthová.
Ako jedna z tvorcov Ústavy SR ju tiež odsúdila za jej vyjadrenie, že referendum o skrátení funkčného obdobia vlády je v rozpore s naším právnym systémom. „Referendum nikdy v nijakom právnom štáte nebolo, nie je a nebude protiústavné,” uzavrela exministerka.