Zakladateľ portálu WikiLeaks Julian Assange je dlhodobo vystavený psychologickému mučeniu. Vyhlásil to spravodajca OSN pre problematiku mučenia. Podľa neho Austrálčana očierňujú nielen médiá a sociálne siete, ale aj predstavitelia justície a politici v USA, Británii a Ekvádore.
Švajčiarsky profesor práva a nezávislý expert OSN Nils Melzer navštívil „whistleblowera“ v prísne stráženej londýnskej väznici, kde si odpykáva 50-týždňový trest za porušenie podmienok prepustenia na kauciu. Na stretnutí boli aj dvaja zdravotnícki experti, ktorí sa špecializujú na obete mučenia a zlého zaobchádzania. Tí zhodnotili jeho zdravotný stav.
„Assangea už niekoľko rokov zámerne vystavujú nehumánnemu alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu a trestaniu, ktoré má čoraz krutejšie podoby. Kumulatívny účinok možno opísať len ako psychologické mučenie,“ vraví Melzer.
Experti podľa Melzera dospeli k záveru, že zdravie Juliana Assangea vážne poškodila dlhoročná nepriateľská kampaň voči jeho osobe. Okrem telesných ochorení sa uňho prejavujú aj symptómy charakteristické pre dlhodobé psychické mučenie. Konkrétne ide o extrémny stres, chronickú úzkosť a hlbokú duševnú traumu.
„Som zhrozený z pretrvávajúceho zneužívania Assangea, ktorému bol vystavený v rukách demokratických štátov. Zároveň sa obávam, že ak bude tento muž vydaný do Spojených štátov, hrozí mu spolitizovaný súdny proces, ktorý vážne poruší jeho ľudské práva.“ Podľa Melzera by mu tam mohli uprieť právo na slobodu prejavu, na spravodlivý súdny proces a na ochranu pred neľudským a znevažujúcim zaobchádzaním.
Assange dokonca pre zlý zdravotný stav nebol na pojednávaní londýnskeho súdu, ktorý rozhoduje o tom, či bude vydaný do USA. Portál WikiLeaks v ten istý deň oznámil, že po výraznom zhoršení zdravotného stavu Assangea previezli do väzenskej nemocnice.
USA požadujú vydanie Assangea v súvislosti so zverejnením tajných amerických vojenských a diplomatických dokumentov. Americké úrady proti nemu vzniesli už 18 obvinení, väčšinu na základe zákona o špionáži. V prípade usvedčenia môže zostať za mrežami aj niekoľko desaťročí. O vydanie 47-ročného Austrálčana zrejme už čoskoro Britániu oficiálne požiada aj Švédsko, kde nedávno obnovili vyšetrovanie jeho obvinení zo znásilnenia.