Unikátne priestory prízemia a podkrovia Turzovho paláca sú už sedem rokov atraktívnou súčasťou prehliadkovej trasy na Oravskom hrade. Zrekonštruované priestory v Kaplnke svätého Michala pre návštevníkov otvorili pri príležitosti 400. výročia úmrtia najznámejšieho uhorského palatína Juraja Turza v roku 2016.
Rekonštrukciou sa podarilo priniesť na najnavštevovanejší hrad na Slovensku exkluzívnu výstavu klenotov a renesančných pohrebných textílií, ktoré sa našli na hrade počas vykopávok. V strednej Európe je to unikát.
Exponáty približujú svet aristokracie prostredníctvom jej záľuby vo vzácnych artefaktoch a zberateľstve. Zreštaurovaný interiér poodhaľuje renesančnú maľbu, ale aj vzácne predmety. Zaujímavý je zásnubný prsteň s diamantom z takmer rýdzeho zlata, ktorý sa našiel priamo na hrade.
Najväčším lákadlom sú však hrobové textílie, ktoré pravdepodobne patrili aj Jurajovi Turzovi. „Aby sa nám ich podarilo uchovať v čo najlepšom stave, museli sme vybudovať špeciálny klimatizačný systém a harmonogram, kedy budú môcť expozíciu vidieť návštevníci, aby neboli odevy vystavené svetelnému žiareniu príliš dlhý čas,“ vysvetľuje riaditeľka Oravského múzea v Dolnom Kubíne Mária Jagnešáková.
V Európe existuje len päť múzeí, kde sú uložené textílie v takomto zachovalom stave. Vzácny hrobový odev pochádza z dvoch krýpt – turzovskej a henkelovskej. Dolomán a mentieka s čiapkou sa tradične prisudzujú Jurajovi Turzovi, neexistuje však ani jeden relevantný dôkaz, že v nich bol naozaj pochovaný.
Imrichovi Turzovi sú zasa prisudzované kabátec, nohavice a pančuchy. Detské košieľky, v ktorých boli pochovaní Henkelovci, predstavujú veľmi cenný doklad renesančného textilného umenia.