Odborári chcú získať späť istoty pre ľudí, ktoré im vzala vláda. Na proteste pred sídlom ministerstva práce a sociálnych vecí a neskôr na Námestí SNP v Bratislave to vyhlásil predseda Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna, podľa ktorého nechcú byť odborári lacnou pracovnou silou či ekonomickou kolóniou, ale partneri a slušní zamestnanci.
Úlohou odborov všade vo svete je podľa neho povedať, s čím nesúhlasia a bojovať za to. Na prvom mieste musí byť podľa odborárov človek, nie kapitál, a vláda má robiť politiku takú, aby sa zlepšila kvalita života čo najväčšieho počtu ľudí.
„Nepáči sa nám napríklad to, že sa minimálna mzda zvýšila pomalšie, ako sa mala zvýšiť. Skupiny zamestnancov boli obraté o 33 eur mesačne, čiže o 395 eur za rok,“ povedala pred protestujúcimi podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková. Pripomenula, že Slovensko má siedmu najnižšiu minimálnu mzdu v rámci Európske únie.
Ďalším dôvodom protestu boli zrušenie oslobodenia trinásteho a štrnásteho platu sociálnych odvodov , zmrazenie minimálneho dôchodku, zrušenie trinásteho dôchodku, odpojenie príplatkov od minimálnej mzdy a spomalenie rastu minimálnych mzdových nárokov.
K protestujúcim odporárom sa pridali aj poprední predstavitelia opozičnej strany Smer-SD na čele s jej predsedom Robertom Ficom. “Dnes sa v Bratislave sa uvoľnil tlakový hrniec nespokojnosti Slovákov so súčasnou vládou.
Ten bol umelo dlhodobo zavretý prostredníctvom nezmyselného neustáleho predlžovania núdzového stavu vládou Igora Matoviča. Málokedy človek zažije tak silný pocit opakovania udalostí (tiež nazývaný deja vu), ako som dnes zažil v Bratislave.
Sila prijatia a podpory, ktorú som dnes na stretnutiach s občanmi cítil, sa podobala udalostiam spred pätnástimi rokmi, keď slovenská verejnosť mala už plné zuby Dzurindových pravicových vlád a žiadala vládu, ktorá bude v prvom rade myslieť na bežných ľudí a ich potreby.
Obrovskú nespokojnosť, ktorá kvasila vo verejnosti osem rokov pri vládach Dzurindu, sa teraz podarilo vo verejnosti vyvolať Hegeromatovičovej vláde za necelý rok a pol. Verejnosť už nechce vládu diletantov.
Nechce vládu ničenia sociálneho štátu a podkopávania základných princípov právneho štátu. Táto vláda musí skončiť čo najskôr. To, čo zničila sa bude ešte dlhé roky, možno až desaťročia, naprávať,” napísal po proteste Fico na sociálnej sieti.