Opozičný Smer-SD podporuje vstup Ukrajiny do EÚ, ak splní podmienky. Zároveň má problém s tým, aby boli naši východní susedia súčasťou NATO. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico po stretnutí Smeru-SD s veľvyslancami krajín EÚ, Veľkej Británie a Spojených štátov amerických.
„Ak má Ukrajina ambíciu stať sa členským štátom EÚ, sme pripravení pomôcť, lebo obdobie prechodu k členstvu môže byť pomerne dlhé,“ povedal Fico na mediálnom brífingu s tým, že slovenské skúsenosti môžu byť pre Ukrajinu cenné. „Sme za členstvo Ukrajiny v EÚ, ale pri splnení podmienok,“ dodal.
Nedá sa podľa neho zobrať do EÚ kohokoľvek len pre ukázanie politického gesta. „Každá krajina, ktorá má vstúpiť do EÚ, má byť na to primerane pripravená a ak bude Smer vo vláde, vyvinieme všetky aktivity, aby sme Ukrajine v pripravenosti pomohli,“ doplnil.
Fico zároveň informoval, že Smer-SD má „obrovské problémy“ s predstavou, že by mala byť Ukrajina členom NATO. „Tieto výhrady sme definovali veľmi presne a jasne,“ doplnil. Strana tiež veľvyslancom oznámila, že bude podporovať len také sankcie, ktoré majú zmysel.
Doterajšie sankcie podľa Fica poškodzovali skôr toho, kto ich vymyslel a aplikoval, a nie toho, komu boli určené. „Smer nikdy nepodporí sankciu, aby bol mierový jadrový program zaradený do sankcií proti Ruskej federácii, pretože to by znamenalo pre slovenský jadrový program obrovské komplikácie,“ dodal.
Fico si myslí, že veľvyslanci nemajú odpoveď na to, čo sa bude ďalej diať v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. „Vyzerá to tak, že sú pripravení na dlhodobú vojnu. My sme za okamžité mierové rokovania,“ povedal s tým, že v tejto téme sa s veľvyslancami rozchádzajú.
Na stretnutí chcel Fico predstaviť program Smeru-SD v oblasti zahraničnej politiky a informovať ich o krokoch, ktoré by strana urobila, ak by bola súčasťou vlády. V súvislosti so stavom armády Fico deklaroval, že ak bude jeho strana vo vláde, štát bude nakupovať len to, čo potrebuje.
K možnému členstvu Ukrajiny v Európskej únii sa minulý rok vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin. Ruská federácia podľa šéfa Kremľa nemá zásadné námietky proti vstupu Ukrajiny do únie.
„Neprekáža nám to. Je suverénnym rozhodnutím každej krajiny vstúpiť alebo nevstúpiť do ekonomických aliancií,“ povedal Putin počas diskusie na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade v júni 2022.
„Na rozdiel od Severoatlantickej aliancie nie je EÚ vojenská organizácia, ani politický blok,“ dodal šéf Kremľa s tým, že otázku, či je členstvo Ukrajiny aj v záujme únie, by si mal vyriešiť samotný Brusel. „Ekonomická situácia Ukrajiny je taká, že bude potrebovať veľmi veľké dotácie,“ dodal Putin.