Takmer tretina veľkých firiem bude podľa prieskumu agentúry Manpower v poslednom štvrťroku hľadať nových zamestnancov. Za vznikom nových pracovných miest môžeme vidieť najmä skutočnosť, že firmám sa darí. Nájsť nového kvalitného zamestnanca je však čoraz náročnejšie. Hoci ústredie práce evidovalo v júli 300-tisíc nezamestnaných, zamestnávatelia priznávajú, že na pracovné ponuky reaguje stále menej ľudí.
Podľa hovorcu Kia Motors Slovensko Jozefa Bačého začína medzi uchádzačmi prevažovať pracovná sila s nízkou úrovňou kvalifikácie a so zručnosťami z iných oblastí, ako potrebujú. Nové pracovné miesta vznikajú na rôznych pozíciách a zamestnávatelia sú ochotní poskytnúť im množstvo benefitov.
„Firmy investujú do nových pracovníkov čoraz viac. Pracovná sila sa tak predražuje, keďže riešenia jej nedostatku sú finančne náročné, či už hľadanie pracovníkov v zahraničí, rekvalifikácia uchádzačov alebo duálny systém vzdelávania,“ tvrdí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Za pravdu mu dáva aj hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača. Tvrdí, že súčasný duálny systém bez dotácií od vlády je pre firmy finančne náročný.
Analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník sťažnosti zamestnávateľov na súčasný vývoj trhu neprijíma. Myslí si, že na to, že prácu na Slovensku má momentálne viac ľudí, nadávať nemožno. Zamestnávatelia podľa neho investujú do pracovníkov konečne niečo navyše. To, čo dávali doteraz, bolo málo: „Aj prieskum Eurostatu ukázal, že platy Slovákov k HDP krajiny sú na úrovni 30 percent. V Nemecku je to vyše 50 percent.“
Marketingový manažér Manpoweru Jiří Halbrštát však vidí problém najmä v priveľkých nárokoch na uchádzačov. Zamestnávatelia chcú na obyčajné pracovné miesto často neobyčajné skúsenosti za malé peniaze. Ak by svoje požiadavky prehodnotili, nemuseli by sa trápiť nedostatkom novej pracovnej sily.