Prejav predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera o stave Európskej únie vyvolal ostré reakcie niektorých poslancov. S kritikou sa stretla predovšetkým jeho myšlienka povinného prijatia spoločnej európskej meny a vytvorenia európskej armády. Kritici to považujú za snahu o pretvorenie EÚ na európsky superštát.
Jedným z najostrejších kritikov Junckerovho prejavu bol poslanec Európskeho parlamentu a bývalý šéf britskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage: „Posolstvo je jasné: uskutočnil sa brexit a teraz plnou parou vpred… Viac Európy v každom smere a všetko treba vykonať bez súhlasu ľudí.“
„Spôsob, akým zaobchádzate s Maďarskom a Poľskom, im musí pripomínať časy Sovietskeho zväzu. Jediné, čo môžem povedať, je vďaka Bohu, že odchádzame, pretože z brexitu ste sa vôbec nepoučili,“ dodal britský europoslanec. Poslanec za platformu Zelených Philippe Lamberts sa zase pozastavil nad dohodami o voľnom obchode, ktoré sa EÚ snaží presadiť. Považuje ich za šité na mieru nadnárodným korporáciám.
Člen Európskeho parlamentu za rakúsku stranu FPÖ Harald Vilimsky varoval, že „Junker chce, de facto prinútiť Európsku úniu, aby sa stala superštátom“. „Hovoria o potrebe obrannej únie, ale to nechceme. Chceme, aby bolo Rakúsko neutrálna krajina, nechceme sa zúčastňovať na obrannej únii. Najsprávnejšia cesta pre Európu je cesta väčšej demokracie pre ľudí. Kde občania môžu hlasovať o tom, či chcú alebo nechcú zachovať Schengen, či chcú mať hranice alebo nie. Hlasovanie musí byť ponechané na občana.“