Úvod ZO ZAHRANIČIA Francúzsky parlament zverejnil správu o sexuálnom násilí v škole

Francúzsky parlament zverejnil správu o sexuálnom násilí v škole

74
Foto: archív

Vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu v stredu zverejnil správu o vyšetrovaní prípadov fyzického a sexuálneho násilia v jednej z cirkevných škôl. Výbor konštatoval, že takýto stav pretrvával roky bez akejkoľvek reakcie súčasného premiéra Francoisa Bayroua, ktorý v rokoch 1993 – 1997 pôsobil ako minister školstva, informovala agentúra AFP.

Mimoriadne kritická správa o zneužívaní v internátnej škole Notre-Dame de Bétharram poukazuje aj na „pretrvávajúce násilie“ v iných francúzskych školách a obviňuje štát z nečinnosti.

Vyšetrovacia komisia začala pôsobiť v marci, pričom následne vypočula 135 ľudí vrátane obetí zneužívania v iných školách. Výsluchu sa v máji podrobil aj Bayrou – podľa AFP šlo o jeden z najchúlostivejších okamihov za päť mesiacov jeho pôsobenia vo funkcii premiéra.
Bayrou pred poslancami tvrdil, že o obvineniach zo sexuálneho zneužívania vie len z medializovaných správ. Do školy Notre-Dame de Bétharram pritom chodili aj niektoré z jeho detí.

Bayrouova najstaršia dcéra, Hélene Perlantová, obvinila duchovenstvo, ktoré riadilo školu, zo systematického zlého zaobchádzania a povedala, že keď mala 14 rokov, jeden z kňazov ju počas letného tábora zbil. Uviedla však, že jej otec o incidente nevedel.

Perlantovej spomienky sú zahrnuté do knihy, ktorú v apríli vydal Alain Esquerre, hovorca skupiny obetí Bétharramu.

Autori správy poukazujú na „pretrvávajúce násilie“ aj v iných francúzskych školách a vinia štát z nečinnosti. Zdôraznili, že prípad školy Notre-Dame de Bétharram zďaleka nie je ojedinelým – takéto násilie stále pretrváva v súkromných školách, najmä v katolíckych zariadeniach, kde vládne „prísny kódex mlčania“.

Spravodajcovia vyšetrovacej komisie na základe svojich zistení odsúdili zo zlyhania štát, ktorý podľa nich školy takmer nekontroluje a nemá dostatočný systém prevencie a hlásenia takýchto činov. Ponúkli celý rad návrhov na riešenie prípadov násilia v školách vrátane vytvorenia kompenzačného fondu pre obete.

Bayrouova vláda v utorok v parlamente prežila hlasovanie o nedôvere. Príslušný návrh predložila opozičná Socialistická strana (PS) po neúspechu rokovaní o dôchodkových reformách. V rovnakej situácii sa vláda zrejme ocitne aj na jeseň, keď sa bude rokovať o štátnom rozpočte na ďalší rok.