Spoločnosť Virgin Hyperloop podnikateľa Richarda Bransona má za sebou prvú jazdu systémom vysokorýchlostnej dopravy potrubím s ľuďmi. Uskutočnila tak dôležitý bezpečnostný test tejto technológie, ktorá by mala výrazne zmeniť prepravu osôb aj nákladu.
V kapsule na prepravu osôb sa odviezol manažment firmy a technický riaditeľ a jej spoluzakladateľ Josh Giegel. Na testovacej trati v Las Vegas dosiahla kapsula rýchlosť 172 kilometrov za hodinu. Technológiu vysokorýchlostnej prepravy hyperloop spopularizoval miliardár Elon Musk. Systém je založený na pohybe pretlakových kapsúl v potrubiach navedených podtlakovými tunelmi.
Virgin Hyperloop predpokladá, že v budúcnosti by sa mohli kapsuly s cestujúcimi a nákladom pohybovať rýchlosťou minimálne 966 kilometrov za hodinu. Cesta medzi New Yorkom a Washingtonom tak by trvala len 30 minút a bola by dvakrát rýchlejšia ako komerčným lietadlom a štyrikrát rýchlejšia ako vysokorýchlostným vlakom.
Firma už uskutočnila vyše 400 testovacích jázd, doteraz všetky bez ľudí. Kapsula zatiaľ dosiahla najvyššiu rýchlosť asi 300 kilometrov za hodinu. Bezpečnostnú certifikáciu by spoločnosť chcela získať do roku 2025, komerčnú prevádzku plánuje spustiť do roku 2030.
Rýchlotrať typu hyperloop mala v roku 2021 spojiť Bratislavu s neďalekou Viedňou. Spoločné memorandum uzatvorila americká firma Hyperloop Transportation Technologies so slovenskou stranou pred štyrmi rokmi. O dva roky neskôr sa však projekt pre nezhody oboch strán skončil.