Migrácia stále patrí k dôležitým témam v Európe. Nové vedenie najsilnejšej nemeckej strany CDU chce po odchode Angely Merkelovej z vedenia presadiť v krajine prísnejšiu imigračnú politiku. S rovnakým návrhom prišiel aj Gerald Knaus, ktorý ako architekt kľúčovej zmluvy s Tureckom výrazne prispel k zmierneniu migračnej krízy v roku 2015.
Knaus má viacero prezývok, napríklad ten, ktorý zastavil migračnú vlnu, alebo našepkávač Angely Merkelovej. Šéf mimovládnej organizácie ESI (Iniciatíva pre európsku stabilitu) sa pritom s kancelárkou už dlhší čas nestretol. Jeho myšlienky však politikov presviedčajú dodnes.
V septembri 2015 sa Európa pre migračnú vlnu ocitla v nezávideniahodnej situácii. V predchádzajúcich mesiacoch dorazilo cez Turecko do Grécka vyše milióna migrantov a ďalší boli na ceste. Knaus vtedy navrhol nezvyčajné riešenie: od určitého dátumu prijme Turecko všetkých utečencov späť a Európa zase prijme časť migrantov legálnou cestou.
„Ľudia tak vedeli, že ak sa vydajú na neľahkú cestu do Európy, takmer určite sa vrátia do Turecka. Potom sa o to prestali snažiť,“ poznamenal Knaus. Aj keď sa nesťažuje na život v berlínskej štvrti, kde až tretinu obyvateľstva tvoria migranti, ilúzie nemá. Otvorené hranice podľa neho európska demokracia neprežije.
Knaus od začiatku považoval za omyl aj utečenecké kvóty. Pritom je však presvedčený, že Nemecko nemohlo len tak jednoducho uzatvoriť hranice. Európa musí podľa neho v prvom rade presvedčiť africké štáty na spoluprácu tak, ako sa jej to podarilo s Tureckom.
Jeho postoje sa odrážajú aj v plánoch najsilnejšej nemeckej strany. Nová predsedníčka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová chce okrem iného skrátiť azylový proces a čiastočne sa odstrihnúť od politiky Angely Merkelovej.