Hoci grécky parlament schválil zákon uľahčujúci deportácie migrantov bez nároku na azyl, proces je pomalý. Situáciu komplikuje aj prevoz utečencov z ostrovných táborov do miest Janitsa a Serres v severogréckom regióne Stredné Macedónsko, vyvolávajúci radikálne protesty miestnych obyvateľov. „Mali by odísť. Už toho máme dosť,“ vyjadrila sa jedna z demonštrantiek.
Okrem toho nie je jasné, kam úrady presunú migrantov v budúcnosti. Plánujú ich vraj rozmiestniť po celom Grécku, pričom ich počet v jednotlivých mestách nemá presiahnuť 0,8 percenta miestneho obyvateľstva. Do krajiny v prvej polovici roka prišlo podľa oficiálnych údajov 26 770 migrantov. Tie skutočné počty však podľa skeptikov nie je možné zistiť. Len málo z nich tam pritom chce ostať: Grécko vnímajú skôr ako vstupnú bránu do Európy a mieria do ekonomicky bohatších krajín.
Podobné problémy ako helénska republika rieši Taliansko, Španielsko, ale aj Bosna a Hercegovina. V preplnených táboroch muži výrazne prevyšujú ženy a deti. Úrady by ich radi premiestnili do nevyužívaných objektov v neďalekých mestách či dedinách, domáci však kategoricky protestujú.