Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger pricestoval do Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Hovorili o vývoze ukrajinskej pšenice aj o možnej účasti slovenských firiem na obnove Ukrajiny. Zelenskyj sa Slovensku poďakoval za doterajšiu pomoc Ukrajine, pričom si podľa neho uvedomuje, že to pre slovenskú vládu nie je jednoduché.
Heger otvoril tému vývozu pšenice z Ukrajiny s tým, že treba nájsť spoločné riešenie, ako ju dostať do Afriky, aby nekončila na európskom trhu a diskriminovala miestnych farmárov. Ukrajinský prezident na to reagoval, že sa bude rozprávať s obchodníkmi, aby nezneužívali situáciu.
Zelenskyj zároveň požiadal Slovensko o pomoc pri obnove niektorého zo zničených miest na Ukrajine. Mohlo by ísť o obnovu škôl či nemocníc. V tejto súvislosti uviedol, že Ukrajina privíta angažovanie sa slovenských firiem. Témou rozhovoru mali byť aj dezinformácie a pôsobenie propagandy Ruska na Slovensku.
Heger sa zúčastnil i spomienkového podujatia v meste Buča v Kyjevskej oblasti, ktoré malo byť pred rokom dejiskom masakry civilistov zo strany ruskej armády. Moskva to však rázne poprela a označila to za vojnovú propagandu Kyjeva a Západu, tvrdiac, že tragédiu zinscenovali ukrajinská a britská tajná služba.
Na pietnej ceremónii sa spolu s dočasne povereným slovenským premiérom a ukrajinským prezidentom zúčastnili aj predseda chorvátskej vlády Andrej Plenkovič, šéf slovinského kabinetu Robert Golob a moldavská prezidentka Maia Sanduová. Zelenskyj sa lídrom poďakoval za podporu Ukrajiny.
Ruská armáda sa pred rokom v Buči dopustila hrôz, ktoré nesmú zostať nepotrestané, vyhlásil Heger v príhovore. “Nikdy nezabudneme na cenu, ktorú Ukrajinci zaplatili,“ dodal. Podľa neho na Ukrajine ide o boj za hodnoty, slobodu, ľudské práva a demokraciu.
„Slobodu nesmieme nikdy brať ako samozrejmosť,“ upozornil dočasne poverený predseda vlády, podľa ktorého si Ukrajina zaslúži byť demokratická a slobodná, na čo potrebuje podporu svojich spojencov.
Zároveň je presvedčený, že Ukrajina sa má stať súčasťou Európskej únie. „Ukrajina patrí do Európy,“ zdôraznil. Svoj príhovor v angličtine zakončil Heger pozdravom v ukrajinčine: „Sláva Ukrajine!“