Vláda SR zrušila ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi úlohu vyhlásiť zonáciu Tatranského národného parku (TANAP) a presunula ju na ďalší rok. Na tento krok reagoval komunikačný manažér spoločnosti Tatry mountain resorts Marián Galajda.
Vo vyhlásení pre médiá uviedol, že je v záujme Tatier, prírody i ľudí, aby bola zonácia TANAP-u prijatá čo najskôr. “História sa opakuje rovnako ako v prípade všetkých doteraz ohlásených termínov prijatia zonácie,” dodal Galajda.
Poukazuje, že k vyhláseniu zonácie stále chýba základný dokument, ktorý by nastavil jasné pravidlá pre všetkých a prísne by chránil „to najvzácnejšie v národnom parku“. Zároveň by určil, v ktorých urbanizovaných územiach bude možný rozvoj pre potreby samosprávy alebo cestovného ruchu.
„Prijatím zonácie by sa odstránil netransparentný systém výnimiek a zároveň zreálnil súčasný stav – nemuseli by sme sa tváriť, že parkoviská alebo iné objekty či infraštruktúra, si zaslúžia rovnakú ochranu ako tatranská fauna a flóra,“ hovorí Galajda.
Rokovania v prípade zonácie TANAP-u boli pozastavené v roku 2019. Dôvodom boli neustále meniace sa požiadavky zo strany vlastníkov a obhospodarovateľov. Prerokovanie pripomienok je limitované aj kapacitami okresných úradov, odôvodňuje envirorezort k zrušenie úlohy.
Novú zonáciu TANAP-u sa pokúsila prijať už prvá vláda Roberta Fica. Proti návrhu sa však zdvihla vlna kritiky. Práce na zonácii sa opäť rozbehli po obnovení envirorezortu počas pôsobenia Ivety Radičovej.
Exminister za Most-Híd József Nagy však po páde vlády v roku 2012 oznámil, že túto otázku bude musieť doriešiť nová garnitúra. Nepodarilo sa to nakoniec ani tej a zonáciu nedokončil Peter Žiga ani Lászlo Sólymos.
Proti urýchleniu zonácie TANAP-u bola napríklad Asociácia slovenských kúpeľov. Cieľom zonácie TANAP-u je nastaviť jasné pravidlá pre všetkých – pre ochranu prírody, pre vlastníkov pozemkov, pre cestovný ruch, pre obce a mestá aj pre podnikateľov.